Herní analytika

Text dotazu

Potřebuji podrobnější informace o oboru s názvem herní analytika. Například čím se obor zabývá, jak je starý atd.

Odpověď

Vážený pane Vrzale,

děkujeme za Váš dotaz, který níže zodpovídám.

Herní analytika (Game Analytics)

  • Jedná se o obor zabývající se především poznatky o samotných hráčích a jejich chování při hraní her.

  • Herní analytika sbírá o hráčích data, jež používá při vývoji jiných podobných her pro lepší přizpůsobení koncovým uživatelům – hráčům.

  • Obor se začal masově rozvíjet spolu s hrami Free-to-play (ve webových prohlížečích) a s nástupem her na sociálních sítích (zejména Mafia Wars na Facebooku). Nelze proto přesně časově určit, kdy k vzniku oboru došlo. První odborný článek s touto tématikou vyšel v roce 2006 (viz seznam zdrojů).

  • Mezi nejčastější sbíraná data patří poměr zásahů a střel mimo, používané zbraně (pro FPS (first-person shooting) nebo TPS (third-person shooting) hry typu Call of Duty, Grand Theft Auto apod.). U MMORPG (např. World of Warcraft) herní analytika pracuje s používanými předměty nebo vývojem postav. U sportovních her se analytici zabývají záznamy o zápasech, poměru výher a proher (např. u her jako FIFA, NHL)

  • Nejznámějšími odborníky v oboru jsou Michael Pachter, Colin Sebastian nebo Billy Pidgeon.

  • Existuje i stránka nabízející vlastní herní analytiku www.gameanalytics.com

Použité zdroje:

EL-NASR, Magy Seif. Game analytics: maximizing the value of player data. New York: Springer, 2013. ISBN 9781447147688.

Video-game analytics track players' behavior [online]. Manhasset: UBM LLC, 2006. 1 s. Název - Emergent Game Technologies; Copyright - Copyright CMP Media LLC Sep 8, 2006; Lidé - Mellon, Larry; Poslední aktualizace - 2014-05-20.

Analytici: ti, kteří věští herní budoucnost. Hrej.cz [online]. [cit. 2016-11-09]. Dostupné z: http://www.hrej.cz/clanky/analytici-ti-kteri-vesti-herni-budoucnost-2667/

Game Analytics [online]. [cit. 2016-11-09]. Dostupné z: http://www.gameanalytics.com/

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Pokud jsme Vám pomohli, budeme rádi i za případnou zpětnou vazbu.

S pozdravem

Filip Strych

Oddělení služeb

Národní technická knihovna