Heřmanova ulice v Hradci Králové

Text dotazu

Po kom je pojmenována Heřmanova ulice v Hradci Králové?

Odpověď

Heřmanova ulice v Hradci Králové byla pojmenována po českém malíři Josefu Heřmanovi (1900 - 1956). Narodil se 11. července 1900 v Malé Boleslavi. Otec mu zemřel za necelého půl roku a ovdovělá matka se přestěhovala do Hradce Králové. V roce 1918 začal studovat na Státní odborné keramické škole v Bechyni a později studoval v Praze na vysoké škole umělecko-průmyslové u profesora V. H. Brunnera. V roce 1923 se stal členem Komunistické studentské federace a spoluzakladatelem satirického protiburžoazního časopisu Trn. V roce 1930 měl s malířem F. Kratochvílem a architektem Františkem Bartošem svou první soubornou výstavu ve velkém sále muzea v Hradci Králové. Po roce 1933 společně s Jiřím Purkyněm založili v Hradci Králové Klub pokrokových intelektuálů. Scházeli se v hostinci "U Švagerků". Za okupace byl Heřman zapojen do ilegálního protifašistického hnutí. Dne 24. června 1940 byl gestapem zatčen a vězněn v Golnově. Vězení mu přineslo tuberkulózu a fyzické vysílení. Z golnovské věznice se vrátil po pěti letech v roce 1945. K malířské práci se vrátil v roce 1947, kdy umělecky ztvárnil vzpomínky na pobyt ve vězení. Pozdější období Heřmanovy tvorby je naplněno pracovními náměty, portréty dělníků, kulturních a politických pracovníků. Významná je i jeho tvorba plakátová. Zemřel 17. října 1956.

(Zdroj: MALINA, Jiří. Podle koho se jmenují hradecké ulice, náměstí, nábřeží. Puls. 1987, č. 10, s. 23. DEJMEK, Bohumír. Historie a současnost Hradce Králové ve jménech ulic. Hradec Králové: Gaudeamus, 1993. 186 s. ISBN 80-7041-216-X.)