Herečka Vlasta Vlasáková

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, na herečku
Vlastu Vlasákovou (1921 - 1983). Zejména by mě zajímalo, jaká ocenění a
státní vyznamenání tato herečka získala a též její mimoherecké aktivity
(měla být i poslankyní České národní rady). Moc Vám děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,
o herečce Vlastě Vlasákové se v současné literatuře příliš nehovoří.
Biografické heslo k zmíněné herečce nabízí například kniha Miloše Fikejze:
Český film - herci a herečky. Přehled ocenění, které Vlasta Vlasáková obdržela, zde ovšem uveden není. Tuto informaci jsme museli dohledávat v dobovém tisku 70. a 80. let 20. století. Dle níže uvedených článků byla Vlasta Vlasáková nositelkou následujících ocenění:
* divadelní ceny Jaroslava Průchy (únor 1972  - za roli komisařky ve Višňovského Optimistické tragedii)
* státní ceny Klementa Gottwalda (udělena 1.5. 1972 - za roli komisařky ve Višňovského Optimistické tragedii)
* 27. 2. 1973 obdržela titul zasloužilá umělkyně
* taktéž byla držitelkou vyznamenání Za zásluhy o výstavbu

Mimo divadlo hrála v několika filmech a televizních inscenacích, spolupracovala také s ostravským rozhlasem. V jejím životě byla důležitá i politická činnost. Po dvě volební období byla poslankyní České národní rady.

Zdroje a literatura:
* FIKEJZ, Miloš. Český film : herci a herečky. III. díl. S-Ž. 1. vyd. Praha
: Libri, 2008. ISBN 978-80-7277-353-4. (biografické heslo)
* Noví zasloužilí umělci. Filmová kartotéka. 1973, č. 11 (23. 3.), s. 2.
* Státní ceny Klementa Gottwalda. Filmová kartotéka. 1972, č. 49 - 50 (22.
12.), s. 3.
* Laureáti státní ceny Klementa Gottwalda 1972. Rudé právo. 1972, r. 52 - 53, č. 101 ( 29. 4.), s. 4.
* Cenu národního umělce Jaroslava Průchy...Rudé právo. 1972, r. 52 - 53., č.
45 (23. 2.), s. 2.
* [da]. Vlasta Vlasáková. Rudé právo. 1972, r. 52 - 53., č. 107 (6. 5.), s.
4.
* [d]. Odešla Vlasta Vlasáková. Scéna. 1983, r. 8, č. 6 (25. 3.), s. 2.
* [er]. Zemřela Vlasta Vlasáková. Rudé právo. 1983, r. 63, č. 53 (4. 3.), s.
2.
* ŠMERALOVÁ, Eva. Za Vlastou Vlasákovou. Rudé právo. 1983, r. 63, č. 57 (9.
3.), s. 5.
* HROUDA, Vladimír. Galerie tvůrců socialistického umění. Nelze oddělit společenskou angažovanost od umění. Vlasta Vlasáková 7.10. 1921 - 2.3.1983.
Haló noviny. 1995, r. 5. č. 151 (29. 6.), s. 9.
(Některé z výše zmíněných článků jsou dostupné v digitalizované podobě v rámci systému Kramerius (http://kramerius.nkp.cz) na počítačích Národní knihovny ČR)

S případnými dalšími dotazy se můžete obrátit také na Infopult Divadelního
ústavu: http://www.divadlo.cz/infopult/verejnost.asp?infopult=1