Henri Bergson

Text dotazu

Dobrý den!
Moc prosím o radu. Potřebovala bych poradit, jak pojímá Bergson čas z hlediska vnitřního prožívání.
Předem děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

Bergsonův filozofický přínos je často zmiňován právě v souvislosti s časem, ovšem abychom Vám mohly podat srozumitelnou a relevantní odpověď, je třeba nastudovat Bergsonovy úvahy a myšlenky, což bohužel není v časových možnostech služby Ptejte se knihovny. Filozofická díla je nutné přečíst a zamýšlet se nad nimi, což není náplní této služby. Rádi Vám však doporučíme knihy a další odkazy, kde se můžete o Bergsonově pojetí času více dozvědět a získat tak odpověď na Váš dotaz.

Doporučujeme Vám následující knihy a články:

* BERGSON, Henri. Čas a svoboda: o bezprostředních datech vědomí. Praha: Filosofia, 1994. 134 s. ISBN 80-7007-065-X.

* DELEUZE, Gilles. Bergsonismus. Vyd. 1. Praha: Garamond, 2006. 139 s. Francouzské myšlení; sv. 1. ISBN 80-86955-41-9.

Klíčová slova: francouzská filozofie -- 19.-20. stol. * filozofie -- metodologie * čas -- filozofické pojetí

* SOKOL, Jan et al. Čas a etika: texty k problému temporality. 1. vyd. Praha: Sofis, 1998. 133 s. ISBN 80-902439-1-6.

Klíčová slova: Bergson, Henri, 1859-1941 * čas * etika * etika (filozofie) * Heidegger, Martin, 1889-1976 * Kant, Immanuel, 1724-1804 * přednášky * sborníky * studie

* ČAPEK, Jakub. Henri Bergson na cestě ke skutečnému času. Filosofický časopis, 2002, 50(2), s. 229-248. ISSN 0015-1831.

* BERGSON, Henri. O povaze času. Filosofický časopis, 2002, 50(2), s. 261-278. ISSN 0015-1831.

Záznamy knih naleznete v Souborném katalogu ČR (SKC), kde jsou mimo jiné uvedeny také knihovny, které daný dokument vlastní ve svém fondu. Záznamy článků poté dohledáte v bázi ANL; dostupnost periodik s daným článkem zjistíte v Souborném katalogu seriálů (SKCP). Všechny katalogy jsou dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Zajímavé by pro Vás také mohly být internetové odkazy, které Vám níže uvádíme. Ačkoli nelze vždy zaručit důvěryhodnost informací, které se v prostředí internetu objevují, u těchto se domníváme, že budou relevantní.

Diplomová práce "Problematika času a časovosti ve filozofii života" - https://is.muni.cz/th/213777/fsps_m/Diplomka.pdf, kapitola 3.3.1 "Bergsonovo pojetí času"

Diplomová práce "Čas a subjekt v pojetí raného Sartra a Henriho Bergsona" - https://theses.cz/id/l7joj2/

Článek v internetovém deníku Neviditelný pes - https://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/osobnost-genius-casu-bergson.A061019_182453_p_kultura_wag

Věříme, že Vám tyto knižní a časopisecké publikace spolu s odkazy pomohou.