Henri Bergson

Text dotazu

Dobrý den,

moc prosím o radu, co znamená Henri Bergsonův pojem "moment vnitřní reflexe"
a jaký je jeho význam pro lidskou svobodu.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

přestože jsme prošli několik publikací přímo do Henriho Bergsona a také různé odborné slovníky a publikace z oboru filozofie, pojem "moment vnitřní reflexe" (ani například okamžik vnitřní reflexe) jsme ve spojení s H.
Bergsonem nenalezli, a to ani prostřednictvím internetu.
Více by Vám mohli pomoci spíše v odborných knihovnách, především v Knihovně Filozofické fakulty UK (http://www.ff.cuni.cz/FF-23.html) nebo Knihovně společenských věd T.G. Masaryka v Jinonicích (http://knihovna.jinonice.cuni.cz/).

Pro úplnost uvádíme některé publikace, které jsme procházeli (viz elektronický katalog NK ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc):

* ČAPEK, Milíč. Henri Bergson. Praha: Nakladatelské družstvo Máje, 1939. 184 s. : 17 cm. (Světová knihovna ; ř. II) (Laureáti Nobelovy ceny ; sv. 27).
* DELEUZE, Gilles. Bergsonismus. Praha: Garamond, 2006. 139 s. ; 19 cm.
(Francouzské myšlení ; sv. 1). ISBN 80-86955-41-9.
* BERGSON, Henri. Duše a tělo. Olomouc: Votobia, 1995. 87 s. ; 15 cm. (Malá díla ; 21). ISBN 80-85885-68-9.
* BERGSON, Henri. Duchovní energie. Praha: Vyšehrad, 2002. 287 s. ; 14 cm.
(Krystal ; sv. 2). ISBN 80-7021-485-6.
* BERGSON, Henri. Čas a svoboda: o bezprostředních datech vědomí. Praha:
Filosofia, 1994. 134 s. ; 20 cm. ISBN 80-7007-065-X.
* RÁDL, Emanuel. Dějiny filosofie. II., Novověk. Praha: Votobia, 1999. 668 s. ; 21 cm. (Velká řada). ISBN 80-7220-064-X.
* THURNHER, Rainer; RÖD, Wolfgang; SCHMIDINGER, Heinrich. Filosofie 19. a 20. století. III, Filosofie života a filosofie existence. Praha: OIKOYMENH, 2009. 523 s. ; 22 cm. (Dějiny filosofie ; sv. 13). ISBN 978-80-7298-177-9.
* STÖRIG, Hans Joachim. Malé dějiny filosofie. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2007, c2000. 653 s. : il., faksim. ; 21 cm. (Studium ; sv.
2). ISBN 978-80-7195-206-0.

Existuje ještě kniha s názvem "Filosofie Henri Bergsona: základní aspekty a problémy" (uspořádal Jakub Čapek. Praha: OIKOYMENH, 2003. 189 s. ISBN 80-7298-071-8), jejíž jediný dostupný exemplář v Národní knihovně je bohužel půjčený mimo budovu NK ČR, tudíž jsme nemohli publikaci prohlédnout. Je možné, že bude obsahovat informace, které hledáte.