Hejtman Švehla

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informace o hejtmanu Švehlovi, který měl být spolubojovníkem Jana Žižky z Trocnova. Děkuji

Odpověď

 Dobrý den,

podle dostupných zdrojů byl Jan Švehla původně hejtmanem Jana Jiskry z Brandýsa (asi 1400-1469), českého vojevůdce a diplomata, který působil převážně na území dnešního Slovenska.  Jiskrovo vojsko tvořili zejména bývalí husité.

Jan Švehla je uváděn také jako voják zběhlý v cizině. Podle vyprávění uherského kronikáře Bonfia byl Švehla český rytíř, který působil ve službách uherského krále Matyáše Korvína. Na cestě s králem do Záhřebu však Švehla požádal o propuštění ze služby. Po odchodu od Korvína jel k Prešpurku a obsadil královský hrad Kostolany. Krátce na to dorazili do této oblasti i čeští bratři (příslušníci Jednoty bratrské, samostatné církve vzniklé v Čechách v 50. letech 15. století). Jejich počet měl dosahovat až sedmi tisíců. Jejich cílem bylo dobýt Trnavu, začali opevňovat kostolanský hrad, s pomocí Švehly prováděli výpady a nájezdy, vypalovali městečka a vesnice. O jejich počínání byl informován panovník, který bez průtahů shromáždil vojsko, přitáhl k Trnavě a oblehl kostolanský hrad. Švehla nařídil zasypat hradby hradu, aby se přes ně mohlo prchat, a se svou družinou hrad opustil. Mnoho bratrů však bylo na útěku pobito a dopaden byl také Švehla. Ten bloudil po lese sám a požádal o pomoc dřevorubce, ten jej ale zajal a vyhladovělého odevzdal na čachtickém hradě. Matyáš Korvín nechal svého bývalého služebníka popravit stejně jako mnoho dalších českých bratrů.

Použité zdroje

Lumír: belletristický týdenník. Mikovec, Ferdinand Břetislav, ed. a Hálek, Vítězslav, ed. Praha: Jeřábková, 1855, č. 29, s. 693, č. 32, s. 766, č. 33, s. 789.

PALACKÝ, František a SVEJKOVSKÁ, Olga, ed. Dějiny národu českého. Vyd. v Odeonu 1. Praha: Odeon, 1968. Živá díla minulosti; [díl] IV. Kn. 14-15. s. 269.

LAŠEK, František. Bratrský hejtman Jan Talafús z Ostrova v historii. V Litomyšli: Augusta, 1946. 55-[I] s. 25.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Jiskra_z_Brand%C3%BDsa