Heinrich Böll a jeho české překlady dramat (Bilanz / Klopfzeichen)

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mě, zdali již byla do češtiny přeložena tyto dvě Böllova dramata (Bilanz, Klopfzeichen). Jedná se mně o oficiální, knižně vydané tituly.

Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

rozhlasové hry Bilance a Znamení klepáním do českého jazyka přeloženy byly. Nicméně nejednalo se o oficiální knižně vydané tituly, ale podklady sloužily k nastudování hry, kterou by měl mít v archivu Český rozhlas.

Macanova knihovna a jedna moravská knihovna disponují zvukovým záznamem hry Bilance, nicméně na obsah se vztahuje autorský zákon, takže nosič je zpřístupňován pouze nevidomý osobám. Druhý titul možná vlastní knihovny pro nevidomé.

BÖLL, Heinrich, Olga SCHEINPFLUGOVÁ a František SMOLÍK. Bilance. [Praha: Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana, 2014]. - zvukopvý záznam pouze pro nevidomé

http://www.rozhlas.cz/vltava/stream/_zprava/heinrich-boll-bilance--1666879

http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-hry/145923-klopsignalen-znameni-klepanim-1973.html

Prošli jsme bez úspěchu Českou národní bibliografii. Níže přikládáme výstup z Indexu Translationum:

1/8         Böll, Heinrich: A anděl mlčel [Czech] / Veselý, Jiří / Praha: Akropolis [Czech Republic], 1993. 157 p. Der Engel schwieg [German]

2/8         Böll, Heinrich: Vlak dojel přesně [Czech] / Toman, Rudolf / Praha: Melantrich [Czechoslovakia (to 1992)], 1989. 119 p. Der Zug war pünktlich [German]

3/8         Böll, Heinrich: Ženy v krajině s řekou : Román v dialozích a samomluvách [Czech] / Siebenscheinová, Anna / Praha: Mladá fronta [Czech Republic], 1994. 215 p. Frauen vor Flusslandschaft [German]

4/8         Böll, Heinrich: A neřekl jediné slovo [Czech], Biliár o půl desáté [Czech] / Kafka, Vladimír; Siebenscheinová, Anna / Praha: Odeon [Czechoslovakia (to 1992)], 1988. 368 p. Und sagste kein einziges Wort [German], Billiard um halb zehn [German]

5/8         Böll, Heinrich: Ztracená čest Kateřiny Blumové, aneb; Jak vzniká násilí a kam může vést [Czech] / Slezák, Vratislav / Praha: Odeon [Czechoslovakia (to 1992)], 1987. 127 p. [German]

6/8         Böll, Heinrich: Klaunovy názory [Czech] / Kafka, Vladimír / Praha: Hynek [Czech Republic], 2000. 190 s. Vyd. 2. Ansichten eines Clowns [German]

7/8         Böll, Heinrich: Skupinový snímek s dámou [Czech] / Koseková, Božena / Praha: Mladá fronta [Czech Republic], 2000. 427 s. Vyd. 1. Gruppenbild mit Dame [German]

8/8         Böll, Heinrich: Ztracená čest Kateřiny Blumové [Czech] (ISBN: 978-80-7407-028-0) / Slezák, Vratislav / Praha: Garamond [Czech Republic], 2008. 333 s. Vyd. v dvojjazyčné verzi 1. Die Verlorene ehre der Katharina Blum [German]

Zdroj: http://www.unesco.org/xtrans/

Pokud máte o texty eminentní zájem, obraťte se přímo na Český rozhlas.