Hebrejština

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se zjistit význam hebrejského slova \"AZ\", ale bohužel zatím se mi podařilo pouze zjistit anglický překlad \"strong\" tedy silný nebo také silná, protože angličtina nemá mužský a ženský rod u přídavných jmen. A tady je ten kámen úrazu. Ráda bych zjistila, zda hebrejština má mužský/ženský rod u přídavných jmen jako čeština a nebo nikoliv jako třeba výše zmíňěná angličtina.
Pokud nebude ve vašich silách nijak možno odpovědět (a věřím že to není
jednoduchá otázka), prosím o kontakt na lingvistu v oboru hebrejštiny.

Odpověď

Dobrý den,

hebrejské slovo "AZ" (ajin+zajin v hebrejské abecedě) opravdu, dle Hebrejsko-slovenského slovníku, znamená silný, pevný. Jako další možné významy jsou uvedeny: čilý, čiperný, řízný, štiplavý.

V hebrejštině se tvoří přídavná jména stejně jako podstatná jména, používají se stejné přípony. Je-li tedy podstatné jméno ženského rodu v jednotném čísle, je koncovka přídavného jména i podstatného jména - CH, -ACH; ženského rodu v množném čísle - ÓT; mužského rodu v množném čísle - ÍM; mužský rod v jednotném čísle je bez koncovky.

Doplňková podstatná jména stojí vždy za podstatným jménem.

Více informací naleznete například v knize: KLÍMA, Otakar. Mluvnice hebrejštiny a aramejštiny. Obrátit se můžete také na knihovnu Židovského muzea v Praze:

http://www.jewishmuseum.cz/cz/czlibrary.htm .

Zdroje:

TRABALKA, Valerian. Hebrejsko-slovenský slovník. 1. vyd. Bratislava : Zing Print, 1996. ISBN 80-967704-0-3 KLÍMA, Otakar. Mluvnice hebrejštiny a aramejštiny. 1.vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1956