házená - historie a vznik, současná házená, vývoj a budoucnost, řídící orgány, tréninkový plán

Text dotazu

doporučená literatura a zdroje k tématu: házená
historie a vznik, současná házená, vývoj a budoucnost, řídící orgány, tréninkový plán, úspěchy a neúspěchy reprezentace

Odpověď

Dobrý den, k tématu 'házená' vyšlo velké množství knih. Hledat můžete ve volně přístupném elektronickém katalogu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy podle klíčových slov (předmětových hesel).

Na ukázku několik záznamů níže:

     [C.zaznamu: 002753980]

     Nebojme se hazene : (metodika a didaktika hazene) / Jan Belka, Kristyna Salcakova. -- Vydani: prvni. -- Olomouc : Hanex, 2014. -- 151 stran, 3 necislovane strany obrazovych priloh : ilustrace (prevazne barevne) ; 30 cm. -- ISBN 978-80-7409-078-3 (brozovano)

          [C.zaznamu: 001926815]

     Dejiny sportovnich her : pro studenty sportovniho managementu / Miroslav Pacut, Milos Kosik. -- 1. vyd.. -- Ostrava : VSB - Technicka univerzita Ostrava, 2009. -- 161 s. ; 29 cm. -- ISBN 978-80-248-2002-6 (broz.)

          [C.zaznamu: 001834480]

     Sport se jmenem Dukla : sedesat let armadniho vrcholoveho sportu 1948-2008 / [kolektiv autoru pod vedenim Jaroslava Priscaka: Ivana Rohackova, Arnost Sulc, Petr Lakomy ; spolupracovali Jiri Adam ... et al. ; sestavila Ivana Rohackova]. -- 2., upr. vyd.. -- Praha : Ministerstvo obrany - Prezentacni a informacni centrum MO, 2008. -- 367 s. : barev. il., portrety ; 31 cm. -- ISBN 978-80-7278-488-2 (vaz.) : neprodejne

     [C.zaznamu: 001784879]

     Pruvodce po archivnich fondech a sbirkach Oddeleni dejin telesne vychovy a sportu Narodniho muzea / Lucie Swierczekova. -- Praha : Narodni muzeum, 2007. -- 88 s. : il. (nektere barev.), portrety, faksim. ; 21 cm. -- ISBN 978-80-7036-220-4 (broz.)

     [C.zaznamu: 000010704]

     Hazena / Milan Mikus ... [et al.]. -- Praha : Sportpropag, 1985. -- 144 s. : il. ; 20 cm. -- (Broz.)

          [C.zaznamu: 000026713]

     Narodni hazena / Zprac. Karel Krizek... [aj.]. -- Praha : Sportpropag, 1984. -- 136 s. : obr., tb. ; 20 cm. -- (Broz.)

          [C.zaznamu: 000393611]

     Pozorovani na 7. mistrovsti sveta zen v hazene / [Autor:] Frantisek Taborsky a kol.. -- Praha : Sportpropag, 1979. -- 92, [2] s. : obr. a tb. ; 4

          [C.zaznamu: 000393608]

     Soutezni rad hazene ; Disciplinarni rad a smernice k disciplinarnimu radu ; Registracni a prestupni rad / Zprac. Jan Musil a kol.. -- Praha : Olympia, 1978]. -- 79, [1] s. ; 8

     [C.zaznamu: 000497026]

     Narodni hazena : 1905-1975 / red. a predmluvu napsal Jaroslav Trousil. -- Praha : Olympia, 1975. -- [24] s. : il. ; 8

          [C.zaznamu: 000721230]

     Ceska hazena / [Frantisek Gargela ... et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Statni telovychovne nakladatelstvi, 1955. -- 212 s. : il. ; 20 cm. -- (Broz.) : Kcs 14,10

          [C.zaznamu: 000677770]

     Pravidla mezinarodni hazene / Vyprac. Ustr. hazene COS. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelstvi COS, 1950. -- 53, [2] s. ; 8

     [C.zaznamu: 002223940]

     Dejiny hazene / Metodej Zajic. -- Vyd. 1.. -- Olomouc : Narodni knihtiskarna Kramar a Prochazka, 1948. -- 542 s. : il., portrety ; 22 cm. -- (Broz.) : Kcs 195,00

          [C.zaznamu: 000548187]

     Hazena : uredni pravidla Ceskoslovenske Obce Sokolske : schvaleno nacelnictvem muzu a zen 11. cervna 1931 / sestavil Frant. Kopecny. -- V Praze : Ceskoslovenska Obec Sokolska, 1931. -- 19, [I] s. ; 8

          [C.zaznamu: 000698624]

     Pravidla hry hazena. -- Oficielni vyd., schval. na druhe val. schuzi Cs.s.h.a.z.sp. dne 6. unora 1921. -- Praha : Cs. svaz hazene a zen. sportu, 1921. -- xx, 19, 1 s., 2 l. ; 8

          [C.zaznamu: 000698623]

     Pravidla hry "Hazena" / Upr. Jaro Trantina. -- Kralovske Vinohrady : S.K. Meteor, 1919. -- 11 s., 2 l. ; 8

     [C.zaznamu: 000596203]

     Hazena : [Cilova] / A. Krystof. -- Praha : Koci, 1908. -- 12 s. ; 8

Informace z internetu, námi neověřené, viz níže:

Historie házené

600 př.n.l. - první dochovaný záznam

Nejstarší dochovanou zmínkou o sportu, který se nejvíce podobá házené, je uveden v řeckých bájích a pověstech. Datuje se zhruba k roku 600 př.n.l., kdy byla napsána pověst \"Odysea\". Tento příběh přesně vystihuje házenou, jak jí dnes známe.

Středověk

Další nalezený záznam je již z našeho století, objevil se ve středověku v oblasti dnešní Francie.  Příběh vypráví o hře, kterou provozovali dvorní dámy a rytíři na svých dvorech. Tento sport, nebo lépe řečeno aktivita, byl nazván výstižně - " míčová hra". Podle svého popisu je považován za předchůdce házené.

Nejdůvěryhodnější důkaz o házené z minulosti pochází z Dánska. Holger Nielsen představil hru a stanovil pro ni pravidla, která jsou výchozím bodem dnešní házené. Pravidla byla stanovena v roce 1897 a tvoří základ pravidel házené používaných dodnes.

Z počátku se házená hrála na venkovních fotbalových hřištích s 11 hráči na každé straně.

1928 -              založení Mezinárodní házenkářské federace s 11 hráči - IAHF

1936 -              první velká mezinárodní soutěž v házené - olympijské hry v Berlíně

1938 -              házená se poprvé objevuje na mistrovství světa

1946 -              Mezinárodní házenkářské federace se 7 hráči (IHF) nahrazuje IAHF

1960 -              nahrazení venkovní verze házené halovou házenou, jak se hraje dnes

Sport, jak ho známe dnes, byl poprvé představen na olympijských hrách v roce 1972 a ženská házená pak o čtyři roky později...

https://www.handballeshop.eu/handball/8-O-hazene/6-Historie-hazene#

Doporučujeme také Český svaz házené http://www.svaz.chf.cz/ nebo Ústřední tělovýchovnou knihovnu Univerzity Karlovy v Praze, Fakulty tělesné výchovy a sportu https://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-552.html .