harvest

Text dotazu

Dobrý den, vrtá mi hlavou, jak do češtiny přeložit
slovo Harvest. Právě v angličtině je použito ve smyslu "Sebrat / Sklidit"
zastřelené zvíře (Například jelena) ze země, ale nemůžu přijít na nějaký
ekvivalentní, vhodnější výraz. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

slovo harvest je mozne v cestiny pouzit v nekolika vyznamech, mimo jine take ve smyslu lovit ci nalovit, ve slovnicich je tento smysl uvaden vzdy ve spojeni s rybami. V tomto vyznamu jsme take slovo harvest nalezli ve specializovanem rybarskem slovniku: harvest fishing = vylov.

* MALIKOVA, Andrea. Slovnik cesko-anglicky, anglicko-cesky: odbornych vyrazu z oblasti ekologie vodniho prostredi, vodniho hospodarstvi a rybarstvi.

Vodnany: Stredni rybarska skola a Vyssi odborna skola vodniho hospodarstvi a ekologie Vodnany, 2007. s. 63. ISBN 978-80-87096-08-6.

Ve specializovanych slovnicich pro oblast myslivosti jsme pojem harvest nenalezli. Pro doplneni uvadime i dalsi mozne vyznamy slova harvest:

* NICHOLAS, Sinclair. Velky americko-cesky slovnik. Celakovice: : WD Publications, 1998. s. 400. ISBN 80-238-0456-1.

harvest - podstatne jmeno

1) sklizen (cinnost), zne

2) uroda, sklizen, doba zni

3) vytezek, vynos

4) prenesene vysledek, ovoce (sklizne)

harvest - sloveso

1) sbirat, cesat (ovoce), lovit (ryby), kacet (drivi)

2) sklidit urodu

3) ziskat (vynos, vytezek cinnosti)

* HAIS, Karel; HODEK, Bretislav. Velky anglicko-cesky slovnik. Praha:

Academia, 1992. s. 288. ISBN 80-200-0066-8.

harvest - podstatne jmeno

1) sklizen (cinnost), zne, tez prenesene (harvest of the guillotine)

2) uroda, sklizen, ulovek (good harvest by anglers ... rybaru), vytezek, vynos, ovoce; doba zni

3) tez harvest brown - nahnedla barva oranzoveho odstinu

harvest - sloveso - sklidit, sklidit urodu (ceho) (harvest rice - sklidit urodu ryze); pokacet (drivi), nalovit (ryby) (harvest whales ... nalovit velryby), nahromadit, nasbirat (harvest news), ucinit si zasobu (ceho); ziskat (harvest rewards ... ziskat odmeny)

dalsi pouzite zdroje:

* FERJENTSIK, Koloman. Myslivecky slovnik :

cesko-slovensko-anglicko-francouzsko-nemecko-madarsky s latinskym nazvoslovim zvere. Praha: Huertlov Bohemia, 1999. 387 s.