Hájkova Kronika česká

Text dotazu

Prosím Vás o sdělení, zda je k dispozici elektronická verze prvního vydání Hájkovy Kroniky české ze 16. století. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

původní vydání z roku 1541 je v digitalizované podobě dostupné na stránkách ÚK FF MU: http://knihovna.phil.muni.cz/dl/oldbooks/kronyka-ceska-hajek-z-libocan-1819 , digitální podoba pozdějšího vydání (HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Kronyka Czeská. [Česko]: Rytijrž Jan Ferdynand z Ssenfeldu, 1819.) je uveřejněna v rámci digitální knihovny Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/21153944

Přehled dostupných exemplářů Hájkovy Kroniky české v českých knihovnách a archivech: Manuscriptorium - http://www.manuscriptorium.com/apps/main/index.php (Kronika česká; Kronyka Czeská )

Pozdější tištěná vydání:

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav a KOLÁR, Jaroslav, ed. Kronika česká: výbor historického čtení. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1981.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav a FLAJŠHANS, Václav, ed. Václava Hájka z Libočan Kronika Česká. I, Úvod, R. 644-904, Doba pohanská. V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1918.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav a FLAJŠHANS, Václav, ed. Václava Hájka z Libočan Kronika Česká. II, Zánik pohanství, R. 905-1100. V Praze: Nákladem České akademie věd a umění, 1923.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Václava Hájka z Libočan Kronika česká. III, Čechy vévodské: r. 1101-1253. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1929.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Václava Hájka z Libočan Kronika česká. IV, Čechy královské r. 1254-1347. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1933.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Kronika česká. Praha: [s.n.], 1819.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Kronyka Czeská. [Česko]: Rytijrž Jan Ferdynand z Ssenfeldu, 1819. [22] s., cccclxxiiii l.[t.j. 948 s.], [83] s.

* HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Kronyka Czeská. [Česko]: Rytijrž Jan Ferdynand z Ssenfeldu, 1819.

V případě, že byste chtěla nahlédnout i do jiných českých kronik, můžete využít předpřipravené skupiny dokumentů digitální knihovny Manuscriptorium:  http://www.manuscriptorium.com/index.php?q=cs/historiografie