had jako symbol

Text dotazu

Dobrý den, 6. 2. 2008 jsem navštívila přednášku Jana Assmana. Na přednášce mi zaujal obrázek "hada - nebo-li "nekonečno"". Ráda bych se dozvěděla o hadu, tj. o jeho významu v Egyptě více. Prosím o radu. Ve kterých knižkách bych mohla načerpat širší informace?

Odpověď

Dobrý den, v publikaci OWUSU, Heike. Egyptské symboly. Olomouc : Fontána, 2003. 300 s.
ISBN 80-7336-036-5 je k symbolu hada uvedeno následující:
"Jako ochranu před nepřáteli nosil bůh Re(ale i další bohové) výhružně se stavějící kobru. Tento, také jako had Ureus označovaný symbol, byl planoucícm okem boha, ničícího nepřátelé mocí ohně. Kobra platila za obraz bohyně Uto a byla spojována také s některými jinými ženskými božstvy. Uto byla uctívána v prehistorické říši Buto, kde se v podobě Urea snesla na hlavu krále. Později, v říši faraonů, byla žár chrlící kobra také označena za ohnivé sluneční oko boha Re. Toto zvíře se nalézá na všech královských zobrazeních, tj. na všech reliéfech a skulpturách. Pro svůj úzký vztah k slunečnímu bohu Re se kobra stala erbovním zvířetem Dolního Egypta. V textech egyptské Knihy mrtvých je kromě toho obdivována schopnost hadů se omlazovat a každý den být znovu zrozen, což vzbuzuje asociace slunečního kotouče.
Na hada jako symbol obnovy se vztahuje i obraz z mystérií Knihy mrtvých, kde je ukázován s lidskýma nohama. K této kresbě je přiřazeno zaklínadlo, které má umožnit přijmout podobu hada:"Jsem had s mnoha léty, jdu nocí a každý den se nově rodím. Jsem had, hranice Země, jdu nocí a den za dnem se nově rodím, obnoven a omlazen." (str. 283)

Kniha ROYT, Jan; ŠEDINOVÁ, Hana. Slovník symbolů : kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. Vyd. 1.. Praha : Mladá fronta, 1998. 201 s. ISBN 80-204-0740-5

zmiňuje hada v egyptském starověkém pojetí následovně:
"Pro svou rychlost, jedovatost přinášející smrt byl uctíván antickými národy jako božstvo. Ve starém Egyptě byli okřídlení hadi s ženskými ňadry symboly bohyně plodnosti." (str. 137)

Další informace můžete nalézt v publikacích zabývajícícich se symboly starověké Egypta, obsaženy mohou být také v knihách pojednávajících o starověkém Egyptě, jeho náboženství či kultuře. Vzhledem k velkému množství těchto publikací Vám uvádíme pouze některé výběrově, další můžete dohledat např. v online katalogu NKC, v Souborném katalogu ČR či České národní biliografii (viz. http://sigma.nkp.cz/F ),do pole "Kombinac slov z různých údajů" můžete zadat např. starověký Egypt, Egypt symboly, Egypt náboženství, atd.
CLARK, Robert Thomas Clark. Myth and Symbol in Ancient Egypt : With 18 Plates, 40 Line Drawings, a Chart of Religious Symbols and a Map. Repr.
London : Thames and Hudson, 1991. 292 s. ISBN 0-500-27112-7.

LURKER, Manfred. Lexikon bohů a symbolů starých Egypťanů : průvodce mystickým a magickým  světem Egypta. Vyd. 1.. V Praze : Knižní klub, 2003. 246 s. ISBN 80-242-1016-9.

GAHLIN, Lucia. Egypt : bohové, mýty a náboženství : fascinující průvodce lákavým světem mýtů a náboženství starověkého Egypta. 1. vyd.. Čestlice : Rebo, 2001. 256 s. ISBN 80-7234-186-3.

VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. 1. vyd.. Praha : Libri, 2007. 527 s. ISBN 978-80-7277-306-0.

DAVIDOVÁ, Rosalie. Náboženství a magie starověkého Egypta. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2006. 485 s. ISBN 80-7341-698-0.

BAINES, John; MÁLEK, Jaromír. Svět starého Egypta : kulturní atlas. Vyd. 1. Praha : Knižní klub, 1996. 240 s. ISBN 80-7176-246-6.

MEEKS, Dimitri; FAVARD-MEEKS, Christine. Daily life of the Egyptian gods. London : Random House, 1999, c1996. vii, 249 s. ISBN 0-7126-6515-3.

HELLER, Jan. Starověká náboženství : Náboženské systémy starého Egypta, Mezopotámie a Kenaanu. 2., nezm. vyd.. Praha : Ústřední církevní nakladatelství, 1988. 440 s.