gyros a kebab

Text dotazu

Dobrý den,prosím o vysvětlení jaký je rozdíl mezi gyrosem a kebabem. Myslela jsem,že se jedná o totéž.

Odpověď

Dobrý den,

názory na gyros, kebab a rozdíl mezi nimi jsou bohužel různorodé.
Na stránkách Turecka je gyros označován jako řecký (a známější) název pro kebab. Je to na rožni upečené maso , nakrájené na plátky prokořeněné a pečené na stojato (http://www.turecko.cz/turecko.phtml?tkuch03 ).
Uvádí se ale také rozdíl v přípravě pokrmů. Zatímco kebab je připravován na horizontálním grilu, gyros na vertikálním. Do kebabu lze také vedle plátků masa přidat zeleninu či méně známé ingredience jako švestky nebo kaštany (http://www.danceonlineplus.worldonline.cz/trav/trav_center_020322.443645.html ).

V některých arabských zemích se kebab připravuje z mmletého masa. Nejběžnější arabský kebab je osolené maso nakrájené na kostky, které se hodí na zpěněnou cibuli, opeče se a pak se dusí ve vlastní šťávě (http://www.vareni.cz/knihovna_chuti/mezinarodni-kuchyne/arabska-kuchyne/ ).

Názory na gyros jsou ustálené a odpovídají našim představám -kus jehněčího (ale i vepřového nebo kuřecího masa) ve tvaru velké štangle, která se zvolna opéká. Kuchaři z ní odřezávají kousky masa, které se stačily propéct (http://www.vareni.cz/knihovna_chuti/mezinarodni-kuchyne/recka-kuchyne/ ).

Shodný je pouze fakt zemí původu. Gyros je typický řecký pokrm, kebab je jedním z nejrozšířenejších pokrmů v Turecku.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.02.2008 13:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu