Gymnázium v Hradci Králové

Text dotazu

Kde se nacházelo Státní rakouské gymnázium v Hradci Králové

Odpověď

Hradec Králové - Gymnásium J.K.Tyla Hradec Králové (foto autor) Tento týden je na pravém labském břehu ve znamení oslav 80. výročí dokončení jedné z nejvýznamnějších veřejných budov v Hradci Králové, dnešního Gymnázia J. K. Tyla. Architektonickou soutěž na projekt gymnázia na Tylově nábřeží vyhrál v roce 1923 arch. Josef Gočár.

Tento návrh vlastně předznamenal regulaci školního bloku v Zálabí, kterou řešil rovněž arch. Gočár, a to souběžně s regulačním plánem města, v letech 1926-1928. Koncepce školního bloku se vyvíjela postupně a definitivní podobu získala v r.1927 při návrhu obecných a měšťanských škol.

"Budova gymnázia je důležitým vývojovým článkem české moderní architektury na cestě ke konstruktivismu. Je charakteristická třípatrovým hlavním průčelím a monumentálním vstupem. Ze zvýšeného nároží vybíhají dvě dvoupatrová křídla. Na severní křídlo navazuje přízemním krčkem tělocvična, jejíž podélná osa je souběžná s ulicí V Lipkách", říká šéf odboru památkové péče z královéhradeckého Magistrátu.
"Z přízemní tříboké podnože vyrůstá hlavní hmota zalomeného nárožního průčelí, které je ukončeno mohutnou atikovou římsou. Hlavní vstup je zvýrazněn trojbokým předloženým schodištěm a bronzovou sochou "Vítěze" od Jana Štursy, umístěné na 6m vysokém betonovém sloupu se stylizovanou patkou a hlavicí. Po stranách tříosého hlavního vstupu jsou na nárožních pilířích pamětní desky, na vlysu nad vstupem nápis "Gymnázim J.K.Tyla"."

Předchůdci dnešních gymnasistů studovali na latinských vyšších městských školách. V Hradci Králové byla městská škola při kostele sv. Ducha založena krátce po roce 1348, první zmínka je z roku 1362. (První zmínka o hradecké městské škole, která však nebyla latinská, je z roku 1271.)
Královská města měla povinnost vychovávat budoucí studenty Karlovy univerzity. Už ve XIV. století se stal Petr z Hradce jejím profesorem a později i rektorem. Absolventům své školy vděčí Hradec Králové za slavné kancionály - Mikušův (1470), Franusův (1505) a Radoušův (1604).

V roce 1636 založil řád Tovaryšstva Ježíšova v Hradci Králové jezuitskou kolej - gymnázium. Byla vybudována na Velkém náměstí na místě devíti měšťanských domů, z nichž jeden byl rodným domem Bohuslava Balbína. V letech 1773-1918 navštěvovali studenti Státní rakouské gymnázium.

První světová válka ukončila vyučování ve jezuitské koleji. Už v září 1914 muselo gymnázium předat svoje učebny vojsku, v koleji zůstaly jen knihovny (profesorská a žákovská) a část sbírek. Útočištěm se mu stalo Borromeum.
S pokračujícími pracemi s odstraňováním městského opevnění se otevíraly netušené možnosti pro budoucí rozvoj města. Starosta Dr. Fr. Ulrich viděl jako jeden z důležitých směrů vytváření podmínek pro vzdělanost budoucích generací. Proto byly vypsány soutěže na stavbu Koželužské školy, gymnázia a areálu školských budov na labském nábřeží.
Vítězem architektonických soutěží se stal Josef Gočár, který vytvořil komplex školních budov, na který se jezdí dívat stavitelé z celé Evropy.

Gymnázium J. K. Tyla je jednou z nejstarších institucí v Hradci Králové. V Gočárově budově se začalo učit 1.5.1927.