GUTH Jiří. Společenský katechisimus

Text dotazu

Vážení, jako jste mi vždy pomohli, věřím, že to bude i nyní. Potřebovala bych zjistit, ve kterém roce vyšla kniha: GUTH Jiří. Společenský katechisimus. Díl II. Praha: Hejda a Tuček, rok neznámý.

Odpověď

Dobrý den, Společenský katechismus vyšel v několika vydáních. U nejstarších vydání není rok vydání známý (to úplně nejstarší zjištěné je zřejmě z konce 19. století). Není zcela jasné, zda od počátky vycházel katechismus ve více dílech, zdá se ale, že nejprve byl jednosvazkový. U druhého dílu jsme nejstarší dataci zjistili 1914 (v knize není uvedena, uvádějí ji bibliografie), jeden záznam datuje vícedílné vydání Katechismu neurčitě do let 1900-1920, což pokrývá i rok 1914 a mohlo by jít o totéž vydání.
U pozdějších vydání vročení uvedeno je, tedy jde ve vaše případě zřejmě o jedno z těchto starších vydání.

U starších knih je poměrně časté, že nemají vročení. Údaj je v tom případě možné zjistit z bibliografií (kam byl doplňován v době vydání), ty však nejsou vždy úplné.