Gustav Meyrink

Text dotazu

Kolik knih napsal Gustav Meyrink? V jakých letech
pobýval v Praze?

Odpověď

Dobrý den,

Gustav Meyrink žil v Praze od roku 1884 (některé zdroje uvádějí také 1885) do roku 1904, nejprve jako student, pak jako bankéř a nakonec se stal svobodným spisovatelem.

Použité zdroje:
AUGUSTA, Pavel et al. Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918. Praha:
Libri, 1999. 571 s. : portréty ; 21 cm. ISBN 80-85983-94-X. Dostupný také z
WWW: http://www.libri.cz/databaze/kdo18/
http://www.biographien.ac.at/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gustav_Meyrink
http://eldar.cz/cody/clanky/osobnosti/gmeyrink.htm

Více informací o Meyrinkově pobytu v Praze by mohly obsahovat následující
publikace:

KNEIDL, Pravoslav. Setkání s Prahou : vztahy mezi městem a zahraničními umělci a vědci od Francesca Petrarcy po Allena Ginsberga. Praha : Perseus, 2005. 435 s. : il., portréty, faksim. ; 26 cm. ISBN 80-239-5506-3.

MÜHLBERGER, Josef. Dějiny německé literatury v Čechách 1900-1939. V Ústí nad
Labem: Albis international, 2006. 401 s., [14] s. obr. příl. : il. ; 23 cm.
ISBN 80-86971-11-2.

KOSATÍK, Pavel. Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy.
Praha: Nakladatelství Franze Kafky, 2001. 267 s. : il., portréty ; 21 cm.
ISBN 80-85844-79-6.

G. Meyrink je autorem řady románů, povídek, psal také fejetony a eseje, přispíval do sborníků, překládal Charlese Dickense a byl spoluautorem několika divadelních her.

Bohužel nemáme k dispozici žádnou bibliografii Gustava Meyrinka, nicméně jeho díla přeložená do češtiny si můžete vyhledat prostřednictvím České národní bibliografie dostupné online (http://sigma.nkp.cz/cze/cnb) nebo elektronického katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc). Obě databáze obsahují i díla v němčině.

Uvádíme vždy nejnovější vydání:

Alchymistické povídky / Gustav Meyrink ; [z německého originálu ... přeložil Jiří Mlíkovský]. Praha : Levné knihy KMa, 2000. 277 s. ; 18 cm. (Edice světových autorů). ISBN 80-7207-405-9 (Volvox Globator : brož.). -- ISBN
80-7309-010-4 (Levné knihy KMa : brož.). Název orig.:  Goldmachergeschichten

Anděl západního okna / Gustav Meyrink ; [přeložil Antonín Bayer ; doslov napsal Bohuslav Blažek]. -- Vyd. 4., (V Argu 3.). Praha : Argo, 2005. 349 s.
; 21 cm. ISBN 80-7203-637-8. Název orig.:  Engel vom westlichen Fenster

Bílý dominikán / Gustav Meyrink ; [z německého originálu ... přeložil Petr Kaška]. -- Vyd. 2. v tomto překladu. Praha : Argo, 1999. 135 s. ; 21 cm.
ISBN 80-7203-120-1.
Název orig.:  Weisse Domikaner

Černá koule / Gustav Meyrink ; vybral a z něm. přel. František Marek ; předml. Kurt Krolop, Barbara Spitzová ; graf. úprava Hana Keslová. -- 3.
vyd.. -- Praha : Odeon, 1990 (Rudé právo). 231 s. ; 17 cm. (Světová četba ;
Sv. 382). ISBN 80-207-0864-2.
Název orig.:  Fledermäuse ;  Des deutschen Spiessers Wunderhorn

Dům alchymistův / Gustav Meyrink ; [z němčiny přeložil Vratislav Slezák]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Argo, 1996. -- 300 s. ; 21 cm. ISBN 80-7203-031-0.

Golem / Gustav Meyrink ; přeložil Bořivoj Prusík ; [předmluva Dan Hrubý ; ilustrace Petr Faltus]. -- Praha : XYZ, c2009. -- 321 s. : barev. il. ; 19 cm. ISBN 978-80-7388-228-0.

Mistr Leonhard / Gustav Meyrink ; [z němčiny vybrala a přeložila Eva Pátková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Aurora, 1996. -- 182 s. ; 19 cm. -- (Edice světových autorů ; sv. 7). ISBN 80-85974-07-X (brož.)

Netopýři : 7 povídek / Gustav Meyrink ; z něm. přel. a upravily Jiřina Holešovská, Miroslava Růžičková ; obálka a graf. úprava Milan Maršo. -- 2.
čes. vyd.. -- Praha : Agentura Tip Š, 1991 (Tiskařské závody). -- 80 s. ; 19 cm.

Neviditelná Praha / Gustav Meyrink ; [překlad Antonín Bayer, Marie a František Honzákovi]. -- Praha : Argo, 1993. -- 157 s. ; 14 cm. ISBN 80-85794-07-1.

Valpuržina noc / Gustav Meyrink ; [z německého originálu ... přeložila Eva Pátková]. -- Vyd. v tomto překladu 2.. -- Praha : Argo, 1998. -- 141 s. ; 21 cm. ISBN 80-7203-095-7. Název orig.:  Walpurgisnacht

Opálové oči / Gustav Meyrink ; Přel. Karel Weinfurter. -- Autor. vyd.. -- Praha : Vilímek, [1917]. -- 166 s. ; 8°. -- (Vilímkova knih. ; Sv. 147)

Šosákův rozhlas / Gustav Meyrink [pseud.] ; Se svolením autorovým přel. [z něm.] Ant. Bayer. -- Praha : B. Kočí, 1928. -- 170 s. ; 8°. -- (B. Kočího nejlacinější česká knihovna ; Sv. 74)

Wunderhorn = Divotvorný roh / Gustav Meyrink ; [výbor sestavila a přeložila Michaela Sedláčková]. -- 3. vyd.. -- Havlíčkův Brod : Fragment, 2004. -- 135 s. ; 21 cm. -- (Zrcadlo = Mirror series). ISBN 80-7200-960-5.

Zelená tvář / Gustav Meyrink ; [z němčiny přeložila Eva Pátková]. -- Vyd.
3., v tomto překladu 1.. -- Praha : Argo, 1997. -- 204 s. ; 21 cm. ISBN 80-7203-149-X.
Název orig.:  Grüne Gesicht

K dílu Gustava Meyrinka se vztahuje také rešerše, kterou jsme v našem oddělení již zpracovali, její záznam naleznete v elektronickém katalogu NK ČR, rešerše je dostupná k nahlédnutí ve studovně Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm), na požádání Vám ji služba ve studovně přinese, je možné si případně zhotovit kopii.

Dílo Gustava Meyrinka v českých překladech a literatura o něm [rukopis]:
rešerše. [Praha] : [Referenční centrum: Národní knihovna ČR], 1995. 23 záznamů. Č. rešerše RC 283/1995. Druh zaznamenaných dokumentů: knihy, články. Jazykové vymezení: čes. Časové vymezení: 1911-1994. Rozsah rešerše:
výběrová.

Díla Gustava Meyrinka v němčině je možné vyhledat také v katalozích Österreichische Nationalbibliothek (http://www.onb.ac.at/ev/catalogues/index.htm).