Gustav Maydl

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás o základní biografické informace k osobě zemského účetního úředníka Gustava Maydla, nar. 1891, úmrtí ?, od 1919 působil na Slovensku. Byl členem Čs. národní demokracie a přítelem K. Kramáře.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o zemském účetním úředníku Gustavu Maydlovi jsme bohužel biografické informace nenašli. Pokud se jedná o tu samou osobu, je uvedena ve slovníku pseudonymů:

VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav a Státní knihovna České socialistické republiky. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře: (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.). Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973. s. [1a]. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:94b01900-3d7a-11e3-b718-5ef3fc9bb22f

G. Maydl používal pseudonym Martin Jíra a pod ním vydal v roce 1943 humoristický román Kroužek Idyla (Praha: Alois Srdce, 1943).

Tyto údaje uvádí i další zdroje:

Databáze Národní autority (AUT) na www.nkp.cz:

Osobnost: Martin Jíra

Popis:   Narozen 12.5.1891 v Praze. Ing., beletrista, autor divadelních her.

Pseudonym:      Gustav Maydl (skutečné jméno)

Zdroj:    Národní knihovna ČR

Další zdroj (přístupný v Referenčním centru NK ČR), také přebírá údaj od J. Vopravila:

World Biographical Archives

Name:  Maydl, Gustav

Gender:              male

Year of birth:     1891

Year cited:          1943    (citovaný rok)

Occupation:       Schriftsteller

Archive:               Cesky biograficky archiv a Slovensky biograficky archiv (CSBA)

https://wbis.degruyter.com/biographic-document/Z2354?lang=en_US

Zmínky o Gustavu Maydlovi jsme našli v:

"... 17. augusta. 1919: spišský župan J. Rumann navštívil Spišskú Starú Ves. Bol informovaný hlavným slúžnym, ako aj ostatnými obyvateľmi, o činnosti V. Süssa a prehlásil, že na druhý telegram, odoslaný po návšteve staviteľa Martinčeka u neho, dostal od generálneho finančného riaditeľstva odpoveď, že keďže bolo viac sťažností na prednostu berného úradu V. Süssa, prebieha vyšetrovanie, či sa V. Süss vôbec hodí pre úradnú službu a že sa pričiní u ministra V. Šrobára o okamžité odstránenie Süssa z funkcie a pracovného miesta v Spišskej Starej Vsi... Župan oznámil L. Řehulkovi, že nástupca V. Süssa je už na ceste. V ten istý deň bola delegácia úradníkov miestneho Berného úradu v Spišskej Starej Vsi u miestneho vojenského veliteľa L. Řehulku. Tohto stretnutia sa zúčastnil tiež pridelený úradník z generálneho finančného riaditeľstva ing. Gustav Maydl..."

Čerpáno z: Sborník prací pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Řada společenských věd. Brno, 2016 30/2016/2. Brno, 2016 30/2016/2. ISSN 1211-6068

Pro zajímavost:

Ztracená fotografie. Inž. Gustav Maydl zapomněl dne 1. prosince buď na poště v Žitné ulici nebo ve voze elektrické dráhy trati čís. 2 fotografii, zabalenou do obálky „Zlaté Prahy". Fotografie je velkého formátu, od firmy Drtikol a spol., a je v rohu označena číslem. — Jelikož nemá duplikátu, prosí inž.  Maydl o laskavé navrácení proti odměně. Adresa: Bubeneč, ulice dra. Z. Wintra, čís. 362.

Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 3.12.1915, 55(334). s. 5. ISSN 1214-1240. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:962963b0-31c6-11e7-b650-5ef3fc9ae867