Grónští Inuité

Text dotazu

Dobrý den!
Chtěla bych vás poprosit o doporučení cestovatelského deníku člověka, který
v Grónsku nějakou dobu žil,plus literatury o grónské přírodě, historii,
životě a kultuře tamějších inuitů a jejich současné situaci.
Již jsem sehnala:
Pavlovská: Grónsko, Jensen: Střípky grónské kultury, Rasmusse: Grónské mýty
a pověsti, Diamond: Kolaps, Gilberg: Nejsevernější lékař.

Odpověď

Dobrý den,

k uvedené tematice by Vás ještě mohly zajímat některé z níže uvedených publikací, které jsme nalezli v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) :

* KAALUND, Bodil. The art of greenland: sculpture, crafts, painting. Berkley: University of California Press, 1983. 224 s. : il. ; 4°. ISBN 0-520-04840-7.

* Umění výtvarné grónské - dějiny - publikace obrazové

* ERNGAARD, Erik. Greenland: Then and Now. Copenhagen: Lademann, 1972. 240 s.: mapy, il.; 30 x 23 cm. ISBN 87-15-08073-0.

* Grónsko - dějiny - alba obrazová

* BARUESKE, Heinz. Grönland : Kultur und Landschaft am Polarkreis. Köln : DuMont, 1990. 344 s. : il., mapy ; 21 cm. ISBN 3-7701-1544-9.

* Grónsko - vlastivěda - příručky

* AGRANAT, Grigorij Abramovič. Gronsko. Praha: SNPL, 1954 (Rudé právo). 41, [3] s. ; 8°. (Hospodářsko-politický atlas světa. Malá ř. ; Sv. 10)

Resumé: Přehled o přírodních podmínkách, dějinách, obyvatelstvu a hospodářství největšího ostrova na světě. V poslední kapitole, nazvané "Gronsko - americká válečná základna", odhaluje autor, jakými methodami se USA snaží ospravedlnit okupaci Gronska.

* FREUCHEN, Peter. Moje mládí v Gronsku: Cestopis / Autorisované vydání z dánštiny v překladu Ivana Loskota. Praha: Václav Petr, 1939 (Tempo). 403 - [V] s.: [XII] obr. příl. ; 8°. (Petrovy ilustrované cestopisy ; Sv. XIV)

* MACHÁČEK, Jan. O Gronsku a Eskimácích. Telč: Šolc; Praha: J. Bačkovský, [1908]. 62, 1 s.; 16°. (Malá knihovna spisů poučných; Čís. 88-89)

* To když já byl tenkrát v Grónsku-- = Taamane kalaallit nunaaniikama-- / Josef Tomas [et al.]. Praha: Česká geologická služba, 2008.107 s. : il. (převážně barev.), mapy, portréty ; 24 cm. ISBN 978-80-7075-700-0 (brož.)

* Grónsko * cestopisy

Více informací: http://www.severskelisty.cz/knihy/knih0172.htm ; http://obchod.geology.cz/data/file_downloads/P10431.pdf

* V zemi bez stínu / Alina a Czesław Centkiewiczovi ; z pol. orig. přel. Helena Stachová ; mapy Karel Zpěvák ; fot. autoři. Praha: Orbis, 1974 (ST 4). 299, [3] s.,[32] s. obr. příl. ; 8°. (Cesty)

Resumé: Zajímavě psaná knížka polských autorů vypráví o Grónsku, kolébce ledovců na severní polokouli a největším ostrově světa. Popisuje zvířata ledových pevnin a moří i zvláštní podmínky života původních eskymáckých obyvatel a změny,které způsobil vpád techniky do jejich dávných zvyklostí.

Líčí mnohdy tragické osudy objevitelských výprav od dob vikingů až po namáhavé úsilí dnešního člověka o ovládnutí nehostinných polárních krajů.

* Grónsko - cestopisy

* NANSEN, Fridtjof. Život Eskymáků. Praha: MF, 1956. 186, [3] s.: [1] mp. [20] s. obr. příl.; 8°. (Globus ; Sv. 19)

Resumé: Cestopisné dílo proslulého arktického badatele podrobně seznamuje s tvrdým životem, lovem, zvyky a kulturou eskymáckych obyvatelů Gronska na sklonku 19. století, důrazně upozorňuje autor na neblahý vliv evropské koloniální politiky na Eskymáky, na ničivé následky alkoholismu, na zhoršování životních podmínek a rozklad eskymáckého společenského zřízení.

Nebo také články z článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/ankl) :

* TARNOVSKÝ, Marek. Grónská literatura: Malý výlet k polárnímu kruhu. In: Labyrint revue. ISSN 1210-6887. Č. 5 (1994), s. 8-10.

* eskymácká literatura * grónská literatura * eskymácký jazyk * grónština

* TONIKA, Jaroslav. Grónsko - stručná historie a dnešek. In: Biologie, chemie, zeměpis: časopis pro výuku přírodovědných předmětů na základních a středních školách. Praha: Státní pedagogické nakladatelství. -- ISSN 1210-3349. Roč. 19, č. 5 (2010), s. 249-253.

Resumé: Fakta a čísla o ostrově. Počet obyvatel, historie. V novodobých dějinách se v r. 1953 stalo Grónsko součástí Dánského království, v letech

2008 a 2009 uvolnění vztahů. Státním zřízením však zůstává konstituční monarchie v čele s dánskou královnou. Přírodní podmínky a bohatství.

* zeměpis * obyvatelstvo * dějiny * přírodní zdroje * Grónsko