Grejdy

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mne původ slova "Grejdy", tj. místního názvu chatové osady u Žďáru nad Sázavou.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odkaz na chatovou oblast v Grejdách, jsem našla v knize Lopour, Miloslav: Žďárský uličník I. Město Ždár. strana 146.

Chaty v Grejdách

Novinkou v životě zámožnějších źďárských občanů se stal pobyt na chatě uprostřed přírody, která mohla sloužit i jako byt pro letní hosty. K nejstarším stavením u obecního rybníka Velká strana patřil "weekendový domek" rodiny Velišových, o němž se zmiňuje článek v publikaci Sokol, vydané při příležitosti II. šibřinek roku 1927 (slavnost s atrakcemi, divadlem a taneční zábavou), v souvislosti s možností jeho odkoupení. Sokol plánoval jeho adaptaci na turistickou chatu s lázní a sezónním výčepem, ale vše nakonec zůstalo jenom u žertovných slov v rámci šibřinek. Ve čtyřicátých letech se tu nacházely podle výpovědi některých pamětníků jenom dvě chaty, a to: Svobodových (cukrář z Nádražní ulice) a Máckových, a teprve po válce přibyly další, až jejich počet stoupl na šest v polovině padesátých let. Zcela samostatně stávala Křížova chata (klempíř František Kříž z Horní ulice) ve vymýceném chobotu u Honzovského rybníka. Tento objekt byl v šedesátých letech rozebrán a znovu postaven v chatařské kolonii u Velkého krejdského rybníka. Od konce padesátých let zakupovalo stále více zájemců pozemky, a tak během šedesátých až osmdesátých let se zákoutí s několika chatami rozrostlo ve velkou chatařskou kolonii.

Ve spisech úřední povahy se používá  současné době tvar Krejdy, který nahradil zažitou (a dosud často používanou) podobu Grejdy.

Přílohy