Grejdy

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mne původ slova "Grejdy", tj. místního názvu chatové osady u Žďáru nad Sázavou.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odkaz na chatovou oblast v Grejdách, jsem našla v knize Lopour, Miloslav: Žďárský uličník I. Město Ždár. strana 146.

Chaty v Grejdách

Novinkou v životě zámožnějších źďárských občanů se stal pobyt na chatě uprostřed přírody, která mohla sloužit i jako byt pro letní hosty. K nejstarším stavením u obecního rybníka Velká strana patřil "weekendový domek" rodiny Velišových, o němž se zmiňuje článek v publikaci Sokol, vydané při příležitosti II. šibřinek roku 1927 (slavnost s atrakcemi, divadlem a taneční zábavou), v souvislosti s možností jeho odkoupení. Sokol plánoval jeho adaptaci na turistickou chatu s lázní a sezónním výčepem, ale vše nakonec zůstalo jenom u žertovných slov v rámci šibřinek. Ve čtyřicátých letech se tu nacházely podle výpovědi některých pamětníků jenom dvě chaty, a to: Svobodových (cukrář z Nádražní ulice) a Máckových, a teprve po válce přibyly další, až jejich počet stoupl na šest v polovině padesátých let. Zcela samostatně stávala Křížova chata (klempíř František Kříž z Horní ulice) ve vymýceném chobotu u Honzovského rybníka. Tento objekt byl v šedesátých letech rozebrán a znovu postaven v chatařské kolonii u Velkého krejdského rybníka. Od konce padesátých let zakupovalo stále více zájemců pozemky, a tak během šedesátých až osmdesátých let se zákoutí s několika chatami rozrostlo ve velkou chatařskou kolonii.

Ve spisech úřední povahy se používá  současné době tvar Krejdy, který nahradil zažitou (a dosud často používanou) podobu Grejdy.

Přílohy

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

Žďár nad Sázavou

Knihovna

Knihovna Matěje Josefa Sychry, Žďár nad Sázavou

Datum zadání dotazu

03.06.2019 11:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu