gramatika českého jazyka

Text dotazu

Zajímá mě, proč je název města Olomouc rodu ženského místo mužského?

Odpověď

Dobrý den, při určování rodu některých místních jmen zakončených v 1. p. na -c, -č, -j, -ň, -ř, -š, -ť, -ž, -l, -m, -v, -z vznikají pochybnosti, neboť tato jména mohou podle svého zakončení teoreticky patřit jak ke jménům rodu mužského, tak ke jménům ženským. Kategorie rodu těchto jmen neplyne jednoznačně z jejich zakončení, ale vyplývá z tradice a historických faktů jazyka.
Historicky jsou jména typu Olomouc, Boleslav, Litomyšl, svým původem zpodstatnělá přídavná jména přivlastňovací (utvořená příponou -jb od mužských jmen osobních, např. Olomút + jb, Boleslav + jb apod.). Původem to byla jména rodu mužského, který se u jmen tohoto typu držel dost dlouho. U většiny jmen však proběhla změna gramatického rodu (r. muž. > r. žen.). Tato změna proběhla především v nářečí v centrální části Čech, v nářečí v okrajovém území Čech se vyskytují některá místní jména takto zakončená v rodě mužském. Jiná situace je na Moravě a ve Slezsku, kde jsou dost často tato jména v místním úzu v rodě mužském. Místní jména typu Olomouc, Břeclav si ve východních nářečích zčásti zachovala původní mužský rod, zčásti přešla podobně jako v západních částech území a ve spisovné češtině k rodu ženskému (hranici mezi rodem ženským a rodem mužským je podrobně rozpracována v díle:
HOSÁK, Ladislav; ŠRÁMEK, Rudolf. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. II, M-Ž. Praha: Academia, 1980. Str. 175-6).
Na změně gramatického rodu se uplatnil vliv jednak mnohých místních jmen původně ženských, jako např. Lomnice, Roudnice, jednak jmen pomnožných, jako např. Litoměřice, Vršovice.
Přestože byl spor o to, zda by měl být místní obyčej respektován i v jazyce spisovném rozhodnut ve prospěch rodu ženského, a to Ertlovou kodifikací jmen typu Olomouc, dodnes jsou často uživatelé spisovného jazyka na rozpacích, zda místní jména tohoto typu jsou rodu ženského, či mužského, a to právě proto, že nemají pro rodové zařazení kritérium formální (a pochopitelně ani sémantické). Podle stavu, který v současném reálném úzu skutečně existuje, lze však konstatovat, že většina jmen této skupiny patří dnes ve spisovném jazyce k rodu ženskému. Jména typu Olomouc, Boleslav, Litomyšl se přiklonila k femininům. Místní jméno Olomouc se skloňuje podle vzoru "píseň".

Použité zdroje:
* POLÍVKOVÁ, ALena. Naše místní jména a jak jich užívat. Praha: Euromedia Group - Knižní klub, 2007. Str. 20-22. ISBN 978-80-242-1940-0.
* NEŠPOR, Václav. Dějiny města Olomouce. Olomouc: Votobia, 1998. Str. 2. ISBN 80-7198-343-8.