gramatika a předložky

Text dotazu

Dobrý den, vážená knihovno.
Chtěla bych poprosit o rozpovězení skutečností, kde si nejsem jistá
pravopisem, přesto je pro mě velmi důležité mít je napsané korektně. Navíc
jsem už zaznamenala protichůdné názory.
Problém se týká věty poezie: Čela létala zatížená (nebo zatížena). Nevím, co
si počínat ani v případě "byla" (vydána, čeprána, hledána), zdali je
korektní "a" bez čárky?

Druhá otázka se týká předložek "na" a "po" a jejího užití. Zdali je více
korektní "na kameni" nebo "po kameni" ve smylu lezli. Nevím, od čeho si to
odvodit ani v jakých publikacích hledat.

Děkuji Vám za jakoukoli odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu byste měla směrovat na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Na volně přístupných stránkách této poradny lze najít odpovědi na mnoho pravopisných jevů.

Vašeho dotazu by se mohly týkat tyto příklady a vysvětlení, viz níže: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=420

"Přídavná jména jako dojatý, ., která jsou odvozena z příčestí trpného, tedy z tvarů dojat,., si v dnešní češtině konkurují. Typ jsem dojatý (= sponové sloveso být + přídavné jméno) se výrazně prosazují na úkor konstrukcí s tvary příčestí trpného (jsem dojat = opisné pasivum). Významové rozdíly mezi oběma se však postupně stírají. Způsoby užívání mají charakter preferencí platných pro kultivovanou češtinu, nikoli charakter striktních pravidel.

Záleží vždy na tom, zda chceme vyjádřit děj (a), jeho výsledek (b), popř. vlastnost (c).

a)děj (častěji opisný pasiv, a to zejména v projevech psaných: Sazenice byly/jsou přesazovány.

Hovorověji: přesazované.

b)výsledný stav (tj. stav jako výsledek předcházejícího děje), dáváme rovněž přednost opisnému pasivu, zejména v psaných projevech: Byt byl/je zapečetěn.

Hovorověji: zapečetěný.

c)významový rozdíl mezi následujícími dvojicemi vět:

Byt byl/je zapečetěn = předtím byl přístupný x Byt je zapečetěný = nelze do něj vstoupit, někdo ho zapečetil

Co se týká vašeho druhého dotazu, myslíme si, že velký rozdíl v použití těchto dvou předložek v příkladu, který uvádíte, není. Rozdíl je spíš citový. Nejsme ale odborníci na českou gramatiku, proto se musíte obrátit na jinou instituci (viz výše).