Gramatika

Text dotazu

Dobrý den vážená Knihovno, nejsem si jist jestli můj dotaz má umístění zrovna zde,ale i přes to jsem si jist, že nebude příliš obtěžujicím.
Zajímá mě gramaticky správna formulace ve spojení slov jako ,,poznám Mirku pět let,, a nebo je správně ,,znám Mirku pět let,,nebo jeli možné, že oboje možnosti jsou správné?..A ještě dotaz jde-li říci ,,poznám Mirku odněkud,, nebo je víc správně ,,poznávám Mirku odněkud,,...předem díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že správně je "znám Mirku pět let" a "znám Mirku odněkud". Dotaz tohoto typu je ale lepší směrovat na Ústav pro český jazyk AV ČR, Jazykovou poradnu http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/. Myslíme si, že poznat je sloveso vidu dokonavého, poznávat nedokonavého.

Dokonavé sloveso označuje děj, který je časově ohraničený, uzavřený, nahlížený jako jednorázový; nedokonavý vid označuje děj, který není ohraničený, ukončený.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.11.2013 10:30

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu