Gramatika

Text dotazu

Dobrý den vážená Knihovno, nejsem si jist jestli můj dotaz má umístění zrovna zde,ale i přes to jsem si jist, že nebude příliš obtěžujicím.
Zajímá mě gramaticky správna formulace ve spojení slov jako ,,poznám Mirku pět let,, a nebo je správně ,,znám Mirku pět let,,nebo jeli možné, že oboje možnosti jsou správné?..A ještě dotaz jde-li říci ,,poznám Mirku odněkud,, nebo je víc správně ,,poznávám Mirku odněkud,,...předem díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že správně je "znám Mirku pět let" a "znám Mirku odněkud". Dotaz tohoto typu je ale lepší směrovat na Ústav pro český jazyk AV ČR, Jazykovou poradnu http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/. Myslíme si, že poznat je sloveso vidu dokonavého, poznávat nedokonavého.

Dokonavé sloveso označuje děj, který je časově ohraničený, uzavřený, nahlížený jako jednorázový; nedokonavý vid označuje děj, který není ohraničený, ukončený.