Goldenstein, Koldštýn, Kolštejn, Branná

Text dotazu

Zaoberám sa rodokmeňom a rada by som sa dozvedela terajší český názov obce(?) Goldenstein, ktorá je situovaná na Moravu. Vďaka!

Odpověď

Dobrý den, město Goldenstein bylo roku 1854 zmiňováno jako Koldštýn , roku 1921 jako Kolštejn. Roku 1938 převzalo opět svůj původní německý název Goldenstein, o 7 let později se objevuje opět název Kolštejn. Prameny se liší v dataci, kdy přesně přijalo svůj nynější název Branná. Kuča v knize Města a městečka... uvádí rok 1947, Lexikon historických míst.. rok 1949.

Více informací o historii města naleznete v literatuře:
Uspořádali BAHLCKE, Joachim; EBERHARD, Winfried; POLÍVKA, Miloslav. Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. [z německého originálu přeložili Jan Dobeš ... et al.]. Vyd. 1.. Praha : Argo, 2001. 811 s. ISBN 80-7203-402-2

KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.1. díl A-G. 1. vyd.. Praha : Libri, 1996-    . --    sv. :  ISBN 80-85983-13-3

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí.  Díl 14, kartel-kraj. V Praze : J. Otto, 1888-1909. -- 28 sv.