Goethe

Text dotazu

Jak často se Goethe objevoval v Severních Čechách? Zmiňuje se někde o Faustovi? Potřebovala bych detailnější informace k jeho dílu?

Odpověď

J. W. Goethe měl poměrně silný vztah k Čechám, zvláště k Teplicím a Mariánským Lázním, kde se také seznámil se svou životní láskou (byl již velmi starý a ona byla velmi mladá) Ulrikou von Levetzow z Třebívlic na Litoměřicku. Navštěvoval i Ústí nad Labem, kde obdivoval krajinu, zajímal se o skladbu skalisek a o minerály. V Ústí nad Labem byl několikrát v letech 1812-1813. Teplice opustil 3 týdny před chlumeckou bitvou s Napoleonem. Odjížděl přes Chlumec, Varvažov, Nakléřov a Petrovice do Výmaru. V květnu 1813 s Marií Pavlovnou, sestrou ruského cara Alexandra I., Chlumec navštívil. Sbíral také minerály, které pak daroval českému Národnímu muzeu.

Pro více informací doporučujeme mj. tuto literaturu:

 Goethe a Čechy

 10x10 osobností Ústeckého kraje. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, 2010, s. 50.

 -ab-. Přátelství J. W. G. a J. Ev. Purkyně. Česká literatura. 17, 1969, č. 4, s. 444.

 BAUER, Jan. Goethova poslední láska se nikdy neprovdala. Ústecký deník. 24. 4. 2012, č. 97, s. 10.

 FARSKÝ, Miroslav. Goethe a severní Čechy. Průboj. 1. 3. 1981.

 FARSKÝ, Miroslav. Johann Wolfgang Goethe v severních Čechách. Průboj, 19. 3. 1982, s. 5.

 FIALA, Jan Šimon. Kníže básníků J. W. Goethe v Čechách. Praha: Bílý slon, 1999. 127 s.

 HEJL, František: Příspěvek k příští literární mapě Ústeckého kraje. Ústí nad Labem: Krajská knihovna M. Gorkého, 1950. 20 s.

 HOUFKOVÁ, Helena. Johann Wolfgang Goethe v Chlumci. Ústecké přehledy. Listopad 1999, s. 59.

 JIČÍNSKÁ, Veronika: Goethe: velký německý básník svým Čechům rozuměl. Hospodářské noviny. 54, 1. 2. 2010, č. 21, s. 10.

 KOBLIHA, Jan. Básník Goethe si oblíbil Bořeň. Ústecký deník. 21.-22. 4. 2001, SD magazín [příloha], s. 6. 1 obr.

 Kraus, Arnošt Vilém. Goethe a Čechy. Praha: A. V. Kraus, 1896. 214 s.

 Kraus, Arnošt Vilém. Goethe a Čechy. [část 2.,]. Praha: A. V. Kraus, 1896. [2], 214 s.

 MICKA, Jan. Chomutovsko literární: literární místopis okresu Chomutov. Chomutov: Okresní knihovna, 1991, s. 23.

OSTROVSKÁ, Sylvia. V Teplicích byl Goethe 3x. Deník Směr. 27. 9. 1999, s. 9. 1 obr.

(pak). Poslední láska Ulrika. Ústecký deník. 21.-22. 8. 1999, SD magazín [příloha], s. 10.

 PETERKOVÁ, Marie. Spisovatel Goethe a lékař Stolz měli společnou zálibu - mineralogii. Ústecký deník. 13, 16. 7. 2005, č. 165, s. 16.

 Petiška, Eduard. Goethe v Čechách a Čechy v Goethovi. Praha: Martin, 1999. 55 s.

 SLACH, Miroslav. Kdyby... Dialog. 1992, č. 2, s. 8-9.

 Šamberger, Zdeněk. Goethe v českých lázních. Západočeský historický sborník. 1997, s. 115-163.

 Třebívlicko 99: osudová láska J. W. Goetha a Ulriky von Levetzow v Třebívlicích. Uhlířské Janovice: Silvestris, 1999. 127 s., [16] s. obr. příl.

(vo). Goethe třikrát v Teplicích. Ústecký deník. 1.-2. 9. 2001, SD magazín [příloha], s. 6.

 URZIDIL, Johannes. Goethe v Čechách. Příbram: Pistorius & Olšanská, 2009. 501 s.

 Vlčka, Jiří. Goethe a Čechy. Naše rodina. 1992, 14, s. 3.

 Významné osobnosti Chomutovska. 10. Chomutov: Středisko knihovnických a kulturních služeb, 2013, s. 7.

 O Faustovi (a další díla)

 BRATRÁNEK, František Tomáš. Výklad Goethova Fausta. Praha: Odeon, 1982. 194 s.

 HORÁK, Petr. Goethův Faust ve výkladu F. T. Bratránka. Jižní Morava. 19, 1983, sv. 22, s. 241-243.

 JIRÁT, Vojtěch. Dva překlady Fausta: rozbor slohu Jaroslava Vrchlického a Otokara Fischera. Praha: Borový František, 1930. 158 s.

 JUST, Vladimír. Faust jako stav zadlužení: desetkrát o Faustovi, pokaždé jinak. Praha: Karolinum, 2014. 177 s. ISBN 978-80-246-2398-6.

 Kniha o Faustovi: jak vznikla pověst o tomto mudrcovi, taškáři, kouzelníkovi a učenci, jak pronikla do literatury i na jeviště a proč se znovu a znovu rodí. Praha: Mladá fronta, 1982. 198 s.

 MACURA, Vladimír. Slovník světových literárních děl. 1, A-L. Praha: Odeon, 1988.

SOBOTKA, Milan: O výklad Goethova Fausta. Kritický sborník. 18, 1998/1999, č. 2/3, s. 122-126.

STEINER, Rudolf. Duchovní výklad ke Goethově Faustu. Díl 1, Faust, člověk usilující. Svatý Kopeček u Olomouce: Michael, 2003. 335 s. ISBN 80-86340-14-7.

Použité zdroje

Databáze Regionálních osobností SVKUL: http://katalog.svkul.cz/l.dll?hal~1000037261&TL=ZLRW
Katalogy a databáze Národní knihovny ČR: Souborný katalog ČR; Výběr článků v českých novinách, časopisech a sbornících (ANL)
Bibliografie české literátní vědy (Ústav pro českou literaturu AV ČR)