Goethe

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych českou verzi Goethových básní DER SÄNGER, DER UNTERUE KNABE, DER TOTENTANZ a DAS BLÜMLEIN WUNDERSCHÖN. Můžete mi napsat, jestli tyto básně byly přeloženy a kde se dají sehnat? Potřebovala bych je v rámci studentského projektu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, kolegové z Goethova institutu nám předali Váš dotaz na překlady vybraných Goethových básní do českého jazyka. Ve fondu Národní knihovny jsme nalezli několik knih, které  Vámi zmíněné básně obsahují.

Všechny čtyři básně ( Pěvec, Divukrásná květinka, Nevěrník, Tanec Mrtvých ) naleznete v knize balad : GOETHE, Johann Wolfgang von.  Balady. [přeložil Otokar Fischer ; doslov Karel Krejčí] 1.vyd. . v tomto uspořádání.  Praha : Odeon, 1976.

Tři básně (Pěvec, Divukrásná květinka a Tanec mrtvých) obsahuje vydání Goethových balad z roku 1931: GOETHE, Johann Wolfgang von.  Lyrika a balady. [Přeložil Otokar Fischer].  V Praze : Fr. Borový, 1931.

Tři básně  (Pěvec, O spanilém kvítku a Tanec mrtvých) byly přeloženy a vydány  také v knize vybraných básní: GOETHE, Johann Wolfgang von. Goetheho vybrané básně. [Přeložil Jan Nečas] Praha: I.L. Kober, 1889. Knihu můžete nalézt v digitalizované podobě v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs (Monografie, řazení podle názvu knihy: Goetheho vybrané básně ). Protože kniha byla vydána po roce 1880, plný text  je dostupný pouze z počítačů Národní knihovny.

Je pravděpodobné, že některé z uvedených básní budou obsahovat i další vydání Goethových balad:

* GOETHE, Johann Wolfgang von. Balady.(přel. Otokar Fischer ; Výbor připr., doslov a pozn. naps. Eduard Goldstücker)  5. vyd., (v MF 1. vyd.)   Praha : Mladá fronta, 1958
*  GOETHE, Johann Wolfgang von.  Ballady Göthovy. (přeložil Ladislav Quis). V Praze : Tisk a náklad  dra. Ed. Grégra, 1879.
* , Johann Wolfgang von. Balady.(přel. J.Laichter) in: Žeň z literatury, sv.29. V Praze: 1912.
* , Johann Wolfgang von. Balady.(přel. J.Kamenář) in: Sborník světové poesie, č.117. V Praze, 1891.