globální čtení

Text dotazu

Prosím vysvětlit pojem globální čtení, jak se tato metoda vyučuje, zda se vyučuje a jestli existuje nějaká učebnice.

Odpověď

Globální metoda čtení je specifická metoda vyučování počátečního čtení. Východiskem učení není hláska, písmeno a jejich skládání do slabik, nýbrž obsahové celky (věty, slova), které jsou blízké chápání dětí. Celky se zachovávají tak dlouho, dokud žák vlastním vývojem nedojde k jejich analýze. Metodu u nás v 30. letech 20. stol. rozvíjel V. Příhoda. Literaturu najdete v bázích NKC, ANL (http://sigma.nkp.cz), připojujeme záznam jednoho článku z poslední doby.
Potřebujete-li podrobnější odpověď, obraťte se prosím na Národní pedagogickou knihovnu Komenského: http://www.npkk.cz, ptejteseknihovny@npkk.cz .

Nejedlá, Dana
Globální metoda čtení / Dana Nejedlá
In: Komenský. -- Roč. 119, č. 1/2 (1994/95), s. 6-7
Resumé: Základní principy globální metody čtení, kterou pro češtinu modifikoval ve 30.letech Václav Příhoda. Výsledky výuky čtení globální metodou. Možnosti využití této metody v současné škole.
* počáteční čtení * vyučovací metoda * globální metoda

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.01.2008 12:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu