geomorfologie

Text dotazu

Obec Hobšovice leží podle systému geomorfologické
regionalizace v celku Dolnooharská tabule a v jakém leží podcelku, okrsku a
podokrsku?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel nejsme odborníky na geologii, pro Váš dotaz by byla kompetentnější
služba "Zeptejte se geologa", kterou poskytuje Česká geologická služba a je
odkazovaná také na úvodní stránce Ptejte se knihovny. Dotaz v rámci
"Zeptejte se geologa" můžete položit na adrese: http://www.geology.cz/extranet/popularizace/zeptejte

Pokud máte hlubší zájem o tuto problematiku, vřele Vám doporučujeme knihu:
* DEMEK, Jaromír, ed. a MACKOVČIN, Peter, ed. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a
nížiny. Vyd. 2. Brno: AOPK ČR, 2006. 580 s. ISBN 80-86064-99-9.
V knize naleznete nejenom přehled všech geografických celků na území ČR, ale
také mapy ČR spolu s vyznačenými hranicemi jednotlivých celků. Bohužel v
mapách jsou uvedeny pouze okresní a krajská města, tedy nemůžeme přesně
určit polohu obce Hobšovice. Domníváme se však, že rozdělení do celků je
následující:
Česká tabule/ Středočeská tabule/ Dolooharská tabule/ Řipská tabule/ Perucká
tabule.

V knize jsou také popisky jednotlivých celků, u Perucké tabule (jako
nejmenšího, nejpodrobnějšího celku) je mimo jiné napsáno: významné body Na
Drachách (348,1 m) a Řipec (312,6 m); okrajově zasahuje přírodní rezervace
Myslivna - v okrsku suché výslunné stráně staré říční terasy s teplomilnými
společenstvy; přírodní památka V hlubokém - výskyt střevíčníku pantoflíčku
, třemdavy bílé, lilie zlatohlavé, bělozářky větvivé v doubravě v údolí
Dobeřského potoka; přírodní památka Bohouškova skalka - trávník na opuce;
přírodní památka Hradiště; přírodní památka Hobšovický rybník a přírodní
památka Pod Šibenicí. Snad Vám tyto názvy jsou povědomé a obec Hobšovice se
skutečně nachází ve zmíněné lokalitě.