geografické členění ČR

Text dotazu

Odděluje Rožnovská Bečva od sebe geomorfologické
celky Moravskoslezké Beskydy a Hostýnsko - Vsetínskou hornatinu ?? Jezdíme
totiž na Zimní kurz do střediska Sachova Studánka a zkoumáme jestli je to v
Beskydech nebo už v Hostýnsko - Vsetínské hornatině

Odpověď

Dobrý den,

Vámi jmenované celky jsou součástí pohoří Karpaty, které jsou geomorfologickým subsystémem Alpsko-himalájského systému.

Tradičně se dělí na tři geomorfologické provincie - Západní, Východní a Jižní Karpaty.

Česká část Karpat (západní) zahrnuje tyto oblasti :

Bílé Karpaty,Hostýnské vrchy,Moravskoslezské Beskydy,Chřiby,Podbeskydská pahorkatina,Jablunkovské mezihoří,Slezské Beskydy a Javorníky.

Nejvyšším vrcholem české části Karpat je Lysá hora (1323 m).

Moravskoslezské Beskydy se vypínají nad Frenštátskou brázdou, ohraničeny jsou z jihu brázdou Rožnovskou. Řeka Ostravice člení pohoří na dvě skupiny.

Na východě je to masiv Lysé hory, Travného a Ropice. Západně od řeky Ostravice se pásmo odolných hornin (Smrk, Kněhyně a Radhošť) zmenšuje a s ním i celá Radhošťská pahorkatina. Od ní je Smrk oddělen hlubokým údolím Čeladenky. Jižně od Rožnovské brázdy pokračuje pohoří skupinou Vsetínské vrchy (Vysoká, Vsacká Tanečnice), které charakterizují povlovné svahy a celkově jde o krajinu s mírnými, měkkými tvary. Na západ od toku Vsetínské Bečvy navazují na tuto skupinu Hostýnské vrchy (Klečský Javorník, Hostýn), spadající poměrně prudce k severu.

Vsetínské vrchy jsou geomorfologický podcelek tvořený flyšovými souvrstvími Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Patří do vnějších Západních Karpat do podcelku Západních Beskyd. Od Hostýnských vrchů a Javorníků jsou odděleny protékající Vsetínskou Bečvou. Středem pohoří se táhne hřbet s vrcholy Vsacký Cáb (824 m), Soláň (861 m) a nejvyšší horou pohoří Vysoká (1024 m.).

Jedná se o oblast známou častými sesuvy půdy.

Hostýnské vrchy jsou geomorfologický podcelek tvořený flyšovými hornatinou s vrcholky z godulských pískovců Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Patří do vnějších Západních Karpat do podcelku Západních Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny protékající Vsetínskou Bečvou. Značná část Hostýnských vrchů je zalesněna. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník (864 m n. m.). Dalším významným vrcholem je Hostýn (735 m n. m.), který je nejvýznamnějším poutním místem mariánského kultu v České republice a pohoří dal jméno.

užitečné odkazy :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karpaty

http://cs.wikipedia.org/wiki/Beskydy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vset%C3%ADnsk%C3%A9_vrchy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Host%C3%BDnsk%C3%A9_vrchy

Pro další informace doporučujeme obrátit se na následující adresy :

http://www.beskydy-info.cz/cs/o-nas

http://www.beskydy-info.cz/cs/region-beskydy

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.02.2011 09:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu