Genetika a řecká můza

Text dotazu

Dobrý den,
slyšel jsem vtip založený na slovní hříčce: geny+Thalie> GENITALIE

Je nějaká skutečná souvislost mezi těmi jinak nesourodými výrazy?
Děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud ta slova působí na někoho emotivně.

Odpověď

Dobrý den.

Již v roce 2009 se tato slovní hříčka vyskytla v muzikálu Ještěři v Klicperově divadle v Hradci Králové v režii Davida Drábka, texty písní Tomáš Belko, v písni nazvané Geny Thálie.

Také ji můžete najít v knize: FIEBER, Michal. Slepé okno. Brno: MOBA, 2018. 286 s. ISBN 978-80-243-8074-2 (vázáno).

V této knížce je tato slovní hříčka zmíněna ve smyslu: geny Thálie - cenu Thálie často dostávají i potomci slavných, kteří ji už dostali... nemají to snad v genech? Samozřejmě též s narážkou na význam "genitálie".

Že by tyto dva výrazy měly něco společného (např. etymologicky) vyjma slova, které vznikne jejich spojením a podobnosti se slovním spojením ceny Thalie, je nepravděpodobné.