Geneticky modifikované potraviny

Text dotazu

Dobrý den,
hledám jakékoliv informace o vývoji na českém trhu v oboru biopotravin a
geneticky modifikovaných potravin,(procenta produkce, poptávka, názor
konzumentů, atd.) je to na mou diplomovou práci.

Odpověď

Dobrý den,

několik dokumentů relevantních k Vašemu tématu můžete získat z elektronického katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), ostatní publikace věnující se biopotravinám nebo geneticky modifikovaným potravinám je možné nalézt zadáním výrazů biopotraviny, geneticky modifikované, geneticky změněné, geneticky upravené, GMO do pole Předmět:

* VÁCLAVÍK, Tomáš. Biopotraviny a jejich prodej v maloobchodě. Praha :
Ministerstvo zemědělství České republiky, 2006. 20 s. : barev. il. ; 21 cm.
ISBN 80-7084-483-3.

* Český trh s biopotravinami .... [Moravské Knínice] : Tomáš Václavík - Green marketing ve spolupráci s Českým a slovenským odborným
nakladatelstvím, [2007]-. --    sv. ; 30 cm
1x ročně. Pravděpodobně 2007-  . Roč. 2009 obsahuje též: Slovenský trh s biopotravinami. Součástí názvu je označení běžného roku. Jednotlivé sv. mají ISBN. Popsáno podle: r. 2008
 * ekologické zemědělství -- Česko * biopotraviny -- Česko * zemědělský trh
-- Česko * přehledy

* ŽIVĚLOVÁ, Iva; JÁNSKÝ, Jaroslav. Objektivizace vývoje nabídky a poptávky po biopotravinách. Brno : MSD, 2007. 138 s. : il. ; 25 cm. ISBN 978-80-86633-68-8.
 * biopotraviny * trhy -- Česko * spotřebitelská poptávka -- Česko * ekologické zemědělství * studie

Podobně je možné vyhledávat články, ve kterých můžete nalézt nejaktuálnější informace. Řadu článků obsahuje bibliografická databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl) s retrospektivou od r. 1991, citace článků jsou excerpovány z denního tisku a odborných periodik. Do vyhledávacího pole můžete zadat konkrétnější dotaz, např. biopotravin? and trh?, znaménko "?" v zadaném výrazu nahrazuje libovolný počet znaků, vyhledají se tak i záznamy s klíčovými slovy jako biopotraviny, trhu, trhy atd.

Několik vyhledaných záznamů uvádíme:

* VÁCLAVÍK, Tom. Bio : malý, ale rostoucí trh. In: Moderní obchod : časopis pro úspěch v prodeji. ISSN 1210-4094. Roč. 14, č. 9 (2006), s. 48-50.
* KLÁNOVÁ, Eva. Bio na českém trhu. In: Moderní obchod : časopis pro úspěch v prodeji. ISSN 1210-4094. Roč. 45, č. 9 (2007), s. 16-17.
* KLÁNOVÁ, Eva. Biopotraviny si razí cestu na trh. In: Moderní obchod. Praha
: České a slovenské odborné nakladatelství, 1992-. ISSN 1210-4094. č. 4 (2005), s. 14-16.
* ŽIVĚLOVÁ, Iva; JÁNSKÝ, Jaroslav. The conditions of organic market development = Souvislosti rozvoje trhu s biopotravinami. 6 il. 2 tabulky, 4 grafy. Bibliografie na s. 410 (4 zázn.) In: Agricultural Economics. ISSN 0139-570X. Roč. 53, č. 9 (2007), s. 403-410.
Abstrakt: Cílem tohoto příspěvku je posouzení současného stavu odbytu vybraných bioproduktů v podmínkách České republiky. Analýza odbytu bioproduktů je provedena dle struktury rostlinných a živočišných výrobků s využitím kvantitativních a kvalitativních hodnotících parametrů, jako např.
množství produkce a jejich ceny, podmínky odbytu a využité distribuční cesty. Součástí příspěvku je i analýza současného stavu poptávky po vybraných ekologických produktech a zájmu spotřebitelů o biopotraviny.
Pozornost je zaměřena především na získání poznatků o zájmu spotřebitelů o biopotraviny, neboť zájem spotřebitelů je následně limitujícím faktorem poptávky po ekologických produktech.

Kromě této databáze můžete využít i další české článkové databáze, zejména plnotextové databáze Anopress nebo Newton MediaSearch, které nabízejí přístup k plným textům článků z denního tisku, některých odborných periodik a také plnotextové záznamy zpravodajských, publicistických a diskusních pořadů rozhlasu a televize. Databáze pokrývají období od r. 1996 do současnosti. Anopress si předplácí i Národní knihovna ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#anopress), přístup k databázi mají však pouze uživatelé registrovaní v NK ĆR, kteří mají platný čtenářský průkaz, a to z počítačů ve studovnách. Přístup k databázi Newton poskytuje podobným způsobem např. Městská knihovna v Praze (http://www.mlp.cz/databaze.htm).

Pro získání dalších dokumentů bychom Vám doporučovali i katalogy a databáze odborných knihoven, zejména katalog Zemědělské a potravinářské knihovny (http://aleph.uzpi.cz/), Českou zemědělskou a potravinářskou bibliografii (http://aleph.uzpi.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=uzp02),
portál Agronavigátor (http://www.agronavigator.cz/) nebo Souborný katalog knihoven Vysoké školy ekonomické v Praze (http://library.vse.cz/aleph/?func=find-e-0).

Užitečné dokumenty naleznete i na stránkách Ministerstva zemědělství ČR - Potenciál biopotravin na českém trhu nebo Povědomí a nákupní chování spotřebitelů v oblasti biopotravin, odkazy na http://eagri.cz/public/eagri/potraviny/biopotraviny/. Stránky týkající se GMO nabízejí také řadu dokumentů - http://eagri.cz/public/eagri/potraviny/bezpecnost-potravin/geneticky-modifik
ovane-potraviny-a/.