genealogie

Text dotazu

Dobrý den, pátrám po předcích a zastavil jsem se na Berounsku na začátku 17. století. Můžete mě poradit kde hledat ve druhé polovině 16. století, když matriky ještě nebyly?

Odpověď

Dobrý den, genealogické pátrání v době před 17. stoletím je obecně obtížnější právě pro nedostatek a neucelenost pramenů. Odborně se takový moment v genealogické práci nazývá "mrtvý genealogický bod". Pro řadu rodů také lze jen obtížně vyhledat nějaké starší prameny. A je pravděpodobné, že i nalezené informace budou částečné nebo fragmentární. Je třeba hledat mimo matriky, např. v soupisech majetků apod.
Doporučujeme v tomto případě spíše konzultaci se specialistou na genealogii.
Některé možnosti uvádí Kr. Řičař (Občanská genealogie, s. 83). Hodně při tom záleží na situaci - na společenském postavení vašich předků, místě kde žili (město nebo venkov, apod.), jaké měli povolání.
Další odkazy a informace lze získat na našich stránkách (odkazy a informace ke genealogii - http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-vyklad-jmen-1).

ŘIČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie : základy rodopisné práce. 1. vyd.
Praha : IŽ, 2000. 136 s. ISBN 80-240-1080-1

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.06.2009 09:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu