Genderově korektní jazyk

Text dotazu

Dobrý den, píšu závěrečnou práci na téma sexist language z hlediska angličtiny a češtiny. V angličtině je toto téma rozpracované podrobně, ale zdroje pro češtinu mi chybí. Mohli byste mi doporučit nějakou publikaci, článek, autora nebo práci, která se zabývá politicky korektní mluvou v češtině? Velmi vám děkuji za jakýkoli tip.

Odpověď

V katalogu Filozofické fakulty UK heslo sexismus nepoužíváme, protože v době, kdy jsme začínali vytvářet elektronický katalog (1995), jsme po konzultaci s prof. Jiřinou Šiklovou začali používat hesla: gender, gender studies, politická korektnost, sociokulturní identita apod. Paní profesorka je také autorkou české definice gender, proto si myslím, že její knihy a články by Vás mohly zajímat.

Prohlédli jsme všechny záznamy, které uvedená hesla mají, ale většinou se jedná o zahraniční dokumenty (britské, americké, ruské, částečně i německé).

Z českých dokumentů by mohla zadanému tématu vyhovovat práce:

OSVALDOVÁ, Barbora. Česká media  a feminismus. Sociologické nakladatelství, 2004.

Nebo kniha Literatura a feminismus, kterou z angličtiny přeložila Renata KAMENICKÁ (Host, 2000). Možná i sborník pod redakcí Dobravy MOLDANOVÉ: Žena – jazyk – literatura. Sborník z mezinárodní konference v Ústí nad Labem v roce 1996.

Kromě uvedených publikovaných prací by Vás mohly zajímat 2 diplomové práce:

SCHNEIDER, Jiří: Politicky korektní diskurz v angličtině a češtině, obhájená na Ústavu translatologie FF UK v roce 1998 a práce Daniely BEČKOVÉ: Gender a media, která byla obhájená na Katedře teorie kultury FF UK v roce 2003.

Dále existoval v letech 1993-2004 slovenský časopis Aspekt, s podnázvem Feministický kultúrny časopis. V uvedených letech bylo vydáno 21 monotematických čísel, ale také spíš věnovaných postavení a roli žen.

Zkuste se také podívat do katalogu Fakulty humanitních studií UK na diplomové práce obhájené na Katedře genderových studií, třeba tam najdete něco inspirujícího.