GDPR

Text dotazu

Dobrý den,
do školy momentálně píši seminární práci o současné situaci knihoven v rámci GDPR. Bohužel, ať hledám jak hledám - od EBSCA přes google, nikdy nemůžu najít články či dokumenty o tom, jak knihovna GDPR začlenila do svého "žití" a jaký je dnešní stav, popřípadě jaké změny to přineslo oproti zákonu z roku 2000.
Příručku Národní knihovny jsem již četla, hledám spíše nějaké zprávy či články.

Odpověď

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsme se pokusili v dostupných bázích dohledat články zabývající se tématem implementace GDPR v českých knihovnách. Využili jsme např. báze Anopress, Science Direct, GoogleScholar, EBSCO, KKL a hledali články v češtině (předpokládáme, že Vás zajímá stav v českých knihovnách).

Bohužel této problematice se aktuálně moc článků nevěnuje.  Většina dostupných zdrojů pochází z jara 2018 - tedy z doby těsně před zavedením nových pravidel GDPR.

K Vaší práci bychom Vám tedy mohli doporučit:

1) Z báze KKL (https://aleph.nkp.cz/cze/kkl):

2)  Informace o nakládání s osobními údaji v rámci GDPR, které jednotlivé knihovny zveřejňují většinou na svých stránkách

3)  Výstup ze semináře GDPR - rok poté, který se konal v NTK v Praze -

4)   Databázi závěrečných prací Theses.cz -

5)   Event. literaturu z doby kolem zavedení GDPR, např.: