G ve znaku města HK

Text dotazu

Co vyjadřuje písmeno G ve znaku města Hradce Králové

Odpověď

Znak Královéhradeckého kraje

Obecně se krajského znaku užívá ve výjimečných případech, např. při slavnostních příležitostech nebo v rámci korespondence volených představitelů kraje, popř. ředitele krajského úřadu. Dále se krajský znak užívá na rozhodnutích v samostatné působnosti kraje. Pro běžnou vizuální komunikaci a propagaci kraje se užívá pouze logotyp.

Popis znaku

V prvním a čtvrtém čtvrceného štítu je český lev - stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve druhém modrém poli je emblém tvoření zlatým unciálním písmenem G z původní podoby znaku Hradce Králové. Třetí pole je modré se zlatou korunou českých královen.

Zdůvodnění

Lev ze státního znaku České republiky vyjadřuje příslušnost Královéhradeckého kraje do Čech. Písmeno G (Gretz - Hradec) představuje sídelní město kraje, je symbolem Hradce Králové již od středověkých dob. Nalézá se na malé pečeti města ze 14. století a v barevném provedení se nachází na svorníku kruchty chrámu sv. Ducha v Hradci Králové (1463, zlatá unciála G na modrém poli). Zlatá koruna v modrém poli je symbolem celého kraje, který se Hradecky nazývá od nejstarších dob a zároveň je vyjádřením přívlastku "Králové" v názvu kraje. Podle heraldických pravidel se jedná o znak mluvicí, z hlediska heraldiky poměrně ceněný.

Pověst

Slavný barokní historik Bohuslav Balbín způsobil svým tvrzením, že písmeno "G", jež ve znaku Hradce Králové nese v tlapách český lev, se pokládá za iniciálu krále Jiřího z Poděbrad. Ten městu udělil některá privilegia. Pravda je však taková, že toto písmeno označuje Gradec či Gretz a v městských pečetích se objevuje daleko dříve.