Funkce krajské knihovny - Vysočina

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, proč je Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě a ne v Jihlavě? Zkrátka proč krajská knihovna nesídlí v krajském městě.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

důvod, proč je krajská knihovna v Havlíčkově Brodě a ne v Jihlavě, souvisí s majetkovými převody při vzniku krajské samosprávy po r. 2000.
Ve všech jiných městech na Vysočině byly knihovny majetkem měst, jedině v Havlíčkově Brodě sídlila okresní knihovna, která byla majetkem státu. A pouze státní majetek se tehdy mohl převádět na nově vzniklý kraj. Knihovna v Havlíčkově Brodě také jako okresní stále vykonávala regionální a střediskové funkce, které se staly základem pro výkon regionálních funkcí v novém kraji.

Jinými slovy: se vznikem nových krajů v r. 2000 bylo nutné zřídit v kraji krajskou knihovnu. Ve většině krajů tuto funkci převzaly státní vědecké knihovny, pokud v kraji taková knihovna nebyla, pak tuto funkci převzala okresní knihovna. V nově vzniklém kraji Vysočina byla pouze jedna okresní knihovna a to v Havlíčkově Brodě. Ta se tedy stala majetkem kraje. Pokud by si kraj chtěl tuto knihovnu přestěhovat do Jihlavy, byly by v Jihlavě knihovny dvě - městská i krajská a v Havlíčkově Brodě by bylo nutné vytvořit novou městskou knihovnu.
Krajská knihovna z toho důvodu zůstala v Havlíčkově Brodě, kde zároveň plní i funkci městské knihovny a město Havlíčkův Brod příspívá na její provoz.