fungovani meziknihovni vypujcni sluzby mezi knihovnami v jednom

Text dotazu

1) Pekny den preji, muj dotaz se tyka mezery v zakone
na ktera se mi nedari rozlustit. V souvislosti s nize uvedenym dotazem k
meziknihovni vypujcni sluzbe. Jsem v rozpolcenosti, zda jako Vas uzivatel
mohu pouzit MVS pro vypujcku z Knihovny Filozoficke fakulty a naopak. Je
pravda zebych si mohl zaridit prukazku, ale . . .

2) Dobrý den. Mohu si v knihovně objednat přes meziknihovní výpůjční službu
beletrii?

Odpověď

1) Dobrý den,

meziknihovní služby (MS) jsou zajišťovány mezi knihovnami bez ohledu na skutečnosti, kde se knihovna nachází. Z toho vyplývá, že MS jsou realizovány i mezi knihovnami v jednom městě. Pro MS v rámci města platí samozřejmě to, co pro MS obecně.

Není žádný důvod, proč by uživatel naší knihovny nemohl požádat o výpůjčku z FF UK a naopak, platí opět to, že o výpůjčce rozhoduje dožádaná knihovna (ta, která dokument vlastní). Pokud nemůže knihovna dokument půjčit, většinou lze v rámci jednoho města domluvit pro uživatele naší knihovny možnost studia tohoto konkrétního dokumentu v dožádané knihovně (bez nutnosti zařídit si průkaz). U vyskoškolských knihoven ovšem může nastat situace, že dokument, který je podle souborného katalogu v knihovně, byl nakoupen z grantu a je užíván rešitelem příslušného grantu. Pokud není možné dokument studovat v dožádané knihovně, je objednán ze zahraničí (za stejných podmínek, jako když není na území ČR).

2) Dobrý den, meziknihovní služby patří mezi služby základní a v zákoně č, 257/2001 Sb. jsou charakterizovány jako "soubor výpůjčních, informačních a reprografických služeb, které mezi sebou uskutečňují knihovny s cílem zpřístupnit svým uživatelům knihovní dokumenty bez ohledu na místo jejich uložení".

Dále je v tomto zákoně uvedeno v §14 "Pokud v knihovním fondu knihovny není knihovní dokument, jehož zpřístupnění si její uživatel vyžádal, má provozovatel této knihovny (dále jen "žádající knihovna") povinnost v rámci meziknihovních služeb požádat provozovatele jiné knihovny o zprostředkování tohoto knihovního dokumentu, popřípadě o poskytnutí informace o něm (dále jen "dožádaná knihovna")"

Z výše uvedeného vyplývá, že knihovny nerozhodují o tom, co lze meziknihovní službou objednat, pouze to musí být dokument, který v knihovně není k dispozici (výpůjčka exempláře jiným čtenářem není důvod k objednání meziknihovních služeb). O půjčení vždy rozhoduje knihovna, která byla požádána, u beletrie mohou být různá omezení (např. z MS je vyjmuta beletrie vydaná v posledních několika letech, beletrie, která je hodně žádaná v knihovně, atd.). Každá knihovna, která nemůže dokument půjčit, má za povinnost sdělit tuto informaci knihovně, která žádanku meziknihovních služeb poslala.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.05.2008 07:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu