Fritz Mareczek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o pomoct při hledání informací, či publikace o skladateli jménem Fritz Mareczek. Nepodařilo se mi najít ve vašich katalozích žádnou zmínku, proto se obracím na Vás, jako odborníky, o pomoc s hledáním informací. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

informací k životě a dílu brněnského rodáka Fritze Mareczka bohužel mnoho není.

Nejvíce jsme našli v Pazdírkově hudebním slovníku naučném, ve kterém jsou stručně shrnuty jeho studia a následně dílo. Celý příspěvek je přibližně 15 řádků dlouhý. Stručnější heslo dále naleznete v Deutsches Theater-Lexikon. Informace by dále měli být obsaženy v knize Kürschners biographisches Theater-Handbuch, která je uložena v Hostivaři a nemohli jsme do ní tedy nahlédnout a podívat se na zpracování hesla Mareczek Fritz.

V knize Lexikon zur deutschen Musikkultur je možné najít útržkovité informace v rámci kontextu textu, např. jeho jméno je zmíněno spolu s ostatními skladateli.

Podle uvedených zdrojů je vidět, že se jedná výhradně o lexikony, bohužel titul, který by více pojednával o Fritzu Marezckovi jsme nenašli. Prohledávali jsme také online hudební databáze, které má Národní knihovna předplacené (jejich seznam viz http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju, ale bohužel ani zde nebyl F. Mareczek zmíněn. Prohledávali jsme také oborovou bránu Musica (http://mus.jib.cz/), ale bohužel opět bez výsledku.

Knihy z níže uvedeného seznamu dohledáte v online katalogu Národní knihovny ČR (báze NKC) či v Souborném katalogu ČR (báze SKC), obě na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.

Použitá či doporučená literatura:

* PAZDÍREK, Oldřich, ČERNUŠÁK, Gracian, ed. a HELFERT, Vladimír, ed. Pazdírkův hudební slovník naučný. II., Část osobní. Svazek druhý, L-M. Brno: Ol. Pazdírek, 1938-1940. 192 s.

* Lexikon zur deutschen Musikkultur: Böhmen, Mähren, Sudetenschlesien. München: Langen Müller, C2000. 2 sv. (1813 s.). ISBN 3-7844-2799-5.

* KOSCH, Wilhelm, ed. a BIGLER-MARSCHALL, Ingrid, ed. Deutsches Theater-Lexikon: biographisches und bibliographisches Handbuch. Klagenfurt: Kleinmayr, [1951]- . sv. ISBN 3-317-00456-8.

* FRENZEL, Herbert A., ed. a MOSER, Hans Joachim, ed. Kürschners biographisches Theater-Handbuch: Schauspiel: Oper: Film: Rundfunk: Deutschland-Österreich-Schweiz. Berlin: de Gruyter, 1956. 12, 840 s.

Online zdroje (http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/infozdr) :

* World Biographical Index Online

* International Index to Music Periodicals Full Text (IIMPFT)

* JSTOR Music Collection

* Music Online

* Naxos Music Library

* Naxos Music Library Jazz

* Oxford Music Online - Grove Music Online

* RILM Abstracts of Music Literature

* RIPM Retrospective Index to Music Periodicals

* RISM Online

Pokud byste potřebovala zjistit více informací, doporučovali bychom Vám využít Hudební oddělení NK ČR, resp. studovnu tohoto oddělení a konzultovat problematiku s jeho pracovníky. Více informací o studovně naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/oh-stud.