Frekvence užití slova spinning

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych věděla, zda slovo "spinning" je slovo obvyklé v běžném jazyce a jak četně se v popisném výrazu objevuje v českých textech, případně překladech. Je možné odvodit původ tohoto slova a uvést jeho současnou nejčastější vyskytující se podobu, případně jeho odvozeniny a varianty? Můžete jmenovat referenční zdroje k jeho výskytu a variantnosti psaní?
Nebráním se vypracování příslušné rešerši k tomuto slovu. Mohli byste poskytnout informace, jak o tuto službu zažádat a zaslat k ní příslušný ceník?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
slovo spinning vzniklo z anglického „spinning“ („předení, spřádání“), popřípadě „spinning machine“ („spřádací stroj“), „spinning wheel“ („kolovrátek, kolovrat“; zdroj: Fronek, J.: Velký anglicko-český česko-anglický slovník. Voznice : Leda, 2007.). Jelikož se jedná o nový jev a tím pádem i nové slovo v češtině, nenajdeme je zatím ve slovnících českého jazyka.
Jistým vodítkem k prozkoumání výskytu a variantnosti tohoto slova by mohly být výsledky, jež získáme jeho zadáním do internetových vyhledavačů. A tak je dle Google nejfrekventovanější pravopisnou variantou „spinning“ (cca 1 220 000 výsledků v českých textech), dále „spining“ (cca 422 000) a „spinink“ (cca 6 370 výsledků). Z odvozenin je vhodné upozornit na slovesa „spinningovat“ (cca 2 400 výsledků) a „spiningovat“ (cca 44 výsledky) i přídavná jména „spinningový“ (135 000) a „spiningový“ (228 000).
Podrobnější a odbornější prozkoumání výskytu a variantnosti by bylo spíš úkolem pro korpusového lingvistu nežli pro knihovníka. Pomocný by Vám v něm mohl být Český národní korpus, který je dostupný (pro registrované uživatele i v plném rozsahu) ze stránek http://usnk.ff.cuni.cz (více o ČNK se dočtete na adrese http://ucnk.ff.cuni.cz/co_je_korpus.php).