Fredegarova kronika

Text dotazu

Kromě publikací na dané téma, které jsou všeobecně snadno dostupné, existuje úplný český překlad, popř. vydání přepisu v latině, tzv. Fredegarovy kroniky?

Odpověď

Dobrý den, Možná vám neporadíme více, než již víte. Pokud jsme zjistili, z kroniky vyšla česky pouze krátká ukázka v publikaci:

Naše národní minulost v dokumentech : chrestomatie k dějinám Československa. 1. díl, (Do zrušení nevolnictví) / k vydání připravil Václav Husa ... [et al.] ; předmluva Václav Husa Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1954 (s. 11-12) Jde o pasáž, týkající se tzv. Sámovy říše.

Latinské vydání vyšlo v řadě:

Monumenta Germaniae historica inde ab anno Christi quingentesimo usque ad annum millesimum et quingentesimum auspiciis Societatis aperiendis fontibus rerum germanicarum medii aevi. Sectio I., Scriptores. 2., Scriptores rerum Merovingarum. -- Hanover : Hahn, 1885-1920. -- 7 sv. ; 30 cm
Tomus 2.: Fredegarii et aliorum Chronica. Vitae sanctorum. 1888 --

Literaturu k tématu jsme našli např. v bibliografiích Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz/).