FRBR, RDA, MARC21

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vědět, jaký je rozdíl mezi FRBR, RDA a MARC21. Mám v tom trošku zmatek a ráda bych pochopila jejich význam pro katalogizaci, ideálně na jednoduchém příkladu.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
informace o příslušné literatuře k daným termínům  jsou dostupné především v databázi KKL Knihovny knihovnické literatury, ke zjištění signatur použijte adresu http://sigma.nkp.cz/cze/kkl. Lze hledat také na internetu přes Google, například zadáním FRBR Drobíková, FRBR Lichtenbergová, jsou tam odkazy na články  i PPT prezentace apod. Odborné články byly publikovány v časopise Knihovna - knihovnická revue http://knihovna.nkp.cz/ ,  Ikaros ad.

Ze zdrojů Knihovnického institutu lze pro základní orientaci využít také databázi knihovnických zkratek (KZK - Databáze zkratek pro knihovnictví a informační obory, , http://aleph22.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=kzk

- zkratka FRBR je zde uložena a heslo je poměrně obsáhlé, včetně internetových odkazů. Pro úplnost informace doporučujeme využít také odkazy na související hesla (zkratky) FRAD, FRSAD, FRANAR, RDA, MARC21 aj.

Dále je k dispozici na stránkách NK ČR katalogizační politika Národní knihovny: https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/katalogizacni-politika/standard1

Možná by bylo dobré se přihlásit i do e-learningového kurzu.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.05.2015 12:11

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu