Frazeologie / přísloví

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na význam spojení "jako by mu z oka vypadl". Znám jej
ve významu, že jsou si podobní (děti rodičům apod.). Ale nyní jsem se
setkala s větou "ta mi z oka vypadla" a prý to znamená, že je nepříjemná,
naštvala mě atd. Existuje to a a je to tak? Souvisí ta dvě spojení spolu?
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve větě, kterou zmiňujete a v tom významu, který uvádíte, bych spíš čekala, než - ta mi z oka vypadla - nepadla mi do oka ( není mi příjemná, není mi sympatická). Význam ta mi z oka vypadla by se mohlo chápat jako - už na ni nemyslím, už s ní nechci nic mít, chci ji vytěsnit z mysli. S vysvětllením v tomto smyslu jsem se ale v žádných zdrojích nesetkala, je to jen domněnka.

Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha: Academia, 1983. uvádí heslo: podobný věrně - jsou jako (dva) bratři; jeden jako druhý; (siamská) dvojčata; jako z jedné matky; jako by si z oka vypadli; podobat se někomu jako vejce vejci; je tam jako živý.

Prošli jsme několik zdrojů přísloví, rčení, přirovnání, živých slov, ale většina vybírá z přirovnání se stejným významem - podobá se jako vejce vejci. Např. KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká? Olomouc: Alda, 1994.