Fráze "nedá se svítit"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je
etymologický původ fráze "nedá se svítit". Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,
nedá se svítit se nám bohužel nepodařilo najít ve zdrojích, která používáme k zodpovězení dotazu na přísloví, úsloví, fráze apod. Jedná se ale o ustálené spojení, které se často používá a vešlo do běžného slovníku.
Znamená určitou rezignaci; nedá se nic dělat, nedá se proti tomu nic dělat apod.

S dotazem se můžete obrátit i na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna, protože tam spíše spadají dotazy tohoto typu.

(Pro zajímavost uvádíme, že toto úsloví bylo využito na internetu jako "citát naruby aneb tohle určitě neřekl" -  František Křižík).