Fráze "chtě nechtě"

Text dotazu

Dobrý den,

mám dotaz ohledně správného užití fráze "chtě nechtě". Z hlediska gramatiky se jedná o přechodník slova "chtít", jenže jen mužského rodu. Je tedy její užití ve vztahu k podmětu ženského rodu zcela vyloučené? Je nutné v takových případech užít vždy "chtíc nechtíc"? Nebo je fráze "chtě nechtě" už natolik oproštěná či osamostatněná (pro nedostatek lepších slov) od skutečnosti, že se jedná o přechodník, že lze její užití akceptovat coby gramaticky správné i v jiných rodech?

Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
přechodník "chtě nechtě" patří mezi tzv. ustrnulé formy přechodníků, viz Internetovou jazykovou příručku ÚJČ AV ČR: https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590#nadpis11

Užití fráze "chtě nechtě" ve vztahu k podmětu ženského rodu proto není vyloučené, neboť se jako ustrnulá forma přechodníku může stává jiným slovním druhem, nejčastěji příslovcem.

Obecně však lze říci, že přechodníky patří k archaickým či archaizujícím jazykovým prostředkům, a proto jejich používání lze doporučit pouze po důkladném zvážení specifického kontextu, v němž se daný výraz chystáte použít.