Fráze "chtě nechtě"

Text dotazu

Dobrý den,

mám dotaz ohledně správného užití fráze "chtě nechtě". Z hlediska gramatiky se jedná o přechodník slova "chtít", jenže jen mužského rodu. Je tedy její užití ve vztahu k podmětu ženského rodu zcela vyloučené? Je nutné v takových případech užít vždy "chtíc nechtíc"? Nebo je fráze "chtě nechtě" už natolik oproštěná či osamostatněná (pro nedostatek lepších slov) od skutečnosti, že se jedná o přechodník, že lze její užití akceptovat coby gramaticky správné i v jiných rodech?

Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
přechodník "chtě nechtě" patří mezi tzv. ustrnulé formy přechodníků, viz Internetovou jazykovou příručku ÚJČ AV ČR: https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590#nadpis11

Užití fráze "chtě nechtě" ve vztahu k podmětu ženského rodu proto není vyloučené, neboť se jako ustrnulá forma přechodníku může stává jiným slovním druhem, nejčastěji příslovcem.

Obecně však lze říci, že přechodníky patří k archaickým či archaizujícím jazykovým prostředkům, a proto jejich používání lze doporučit pouze po důkladném zvážení specifického kontextu, v němž se daný výraz chystáte použít.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

11.05.2020 11:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu