Franz Kafka

Text dotazu

Můžete mi prosím zodpovědět dotaz, kdy a v jakém nakladatelství vyšla poprvé povídka Franze Kafky Proměna v češtině? Byl F.Kafka kuřák? Pokud ano, jde zjistit, co kouřil? Děkuji moc.

Odpověď

zasílám Vám odpověď na dva dotazy.
1. Povídka Proměna byla poprvé vydána v českém jazyce roku 1929. Jedná se o tento titul: KAFKA, František. Proměna. Z něm. přel. L. Vrána a František Pastor. Obrázky nakreslil Otto Coester. Stará Říše : M. Florianová, 1929.82 s., il. Vytiskli Kryl a Scotti v Novém Jičíně nákladem 600 bibliofilských výtisků. Edice Dobré dílo, sv. 99. Tato kniha není fondu
Studijní a vědecké knihovny v Plzni, ale je dostupná prezenčně v Národní knihovně ČR v Praze pod signaturou 54J4709.

2. Z dostupných zdrojů Vám nemohu potvrdit, zda byl F. Kafka kuřák. Pro zodpovězení tohoto dotazu jsem prostudovala tyto monografie:
KAFKA, Franz. Deníky 1909-1912. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 1997. 345 s. ISBN 80-85844-23-0. Signatura SVK PK je 31A70544.
KAFKA, Franz. Deníky 1913-1923. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 1998. 325 s. ISBN 80-85844-42-7. Signatura SVK PK je 31A77358.
BROD, Max. Život plný bojů. Praha : Mladá fronta, 1966. 316 s. Signatura SVK PK je 161755.
WAGENBACH, Klaus. Franz Kafka. 2. vyd. Praha : Mladá fronta, 1993. 179 s. ISBN 80-204-0393-0. Signatura SVK PK je 31A53815.

F. Kafkovi byly věnovány další monografien v českém německém a anglickém jazyce, které jsou též ve fondu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje v Plzni. Pro další studium odkazuji na naše katalogy. Informace o nich i s přístupovými adresami naleznete na adrese http://aleph.svkpl.cz.