František Palacký a Moravané

Text dotazu

Sháním údaje o vývoji názorů Františka Palackého na identitu Moravanů. Jak známo, Palacký prosazoval teorii o rodu moravském jako součásti národa českého, k němuž se sám hlásil. Někde na portálu Morava.NU však uvedli, že existuje 2.vydání Palackého Dějin národu českého, jím samotným upravené, kde už se vyjadřuje o národech českém i moravském. V jiném dokumentu o vývoji moravského národního vědomí naopak stojí, že Palacký uznal existenci moravského národa nevědomky -v obsahu 1.dílu Dějin národu českého. Bylo někde o této tematice speciálně pojednáno? Existuje skutečně Palackým upravené druhé vydání dějin, zmiňující Moravany jako svébytný národ? Uvítám příslušné informační zdroje a případné speciální studie. Předem děkuji.

Odpověď

Dobry den, v nasich dostupnych zdrojich a vyhledavacich moznostech  jsme na  praci (knihu, prispevek do sborniku nebo clanek), ktera se vyslovene zabyva problematikou, ktera Vas zajima, nenarazili. Bylo by potreba knihy procist a to nase  sluzba Ptejte se knihovny neumoznuje. Uvadim nekolik citaci z knih, ktere bych Vam doporucila prostudovat.
Z predmluvy k prvnimu vydani Dejin narodu ceskeho (1848) cituji: S.98:
"...Bodet pak snad take ohraditi se i v tom, ze zahrnuv do dejin "narodu ceskeho" take Moravu, mistnich prece pomeruv moravskych nevsude v rovne mire setril jsem. Jest tomu, bohuzel!, tak, a nikomu vice k litosti nezli mne.
Oumysl muj byl odjakziva, nerozlucovati co buh spojil, a nedelati tam hrazi, kde jich neni od prirody; pevne zajiste mam o tom presvedceni, ze jsa rodem Moravan, jsem narodem Cech. Ale pohrichu! jsou aneb byli aspon take muzi, dle kterychzto smysl vlastenectvi moravske melo by tusim byti proticeskym..."
PALACKY, Frantisek. Uvahy a projevy. z ceske literatury, historie a politiky. Praha: Melantrich, 1977.

S. 17: "...at pristupujeme k myslitelskemu dilu Palackeho z kterekoli stranky, vzdy se setkavame s nalehavych problemem: Jak sloucit skvely odkaz historika a vynikajiciho organizatora narodniho hnuti s onemi "zasluhami", ktere ziskal jako politik v roce 1848 a pozdeji?Jak vysvetlit odlisny, ba primo protichudny smysl demokratickeho zamereni Dejin, a protidemokratickych, pro feudalnich postoju Palackeho, jak je poznavame z jeho politickych vystoupeni, pocinaje rokem 1848.?"
JETMAROVA, Milena. Frantisek Palacky. Praha: Svobodne slovo, 1961.

S.5: " Spojeni tedy Cech a Moravy v jeden celek, majic ve prirode samy podstatny svuj zaklad, nemuze za pouhou nahodu povazovano byti. A skutecne v obou krajinach od veku, pokud historie stava, vzdy a pokazde jeden a tyz narod prebyval, jedna a taz nejvyssi vlada panovala" obe tedy, Cechy i Morava co narod i co stat vzdy za jedno byly..."
PALACKY, Frantisek. Dejiny narodu ceskeho v Cechach a v Morave dle puvodnych pramenu vypravuje. Chicago: Tiskem a nakladem knehkupectvi Augusta Geringera, 1881.

S.24: "...byly jen pripravou k zivotnimu dilu, Dejinam. Kdyz vychazely od r.
1836 v nemeckem jazyku, Palacky pokladal i je za pouhou prupravu. Teprve jejich ceske zneni - od r. 1848 - ma ono ideove pojeti, ktere Palacky zadal od kazdeho dejepisneho dila, a jsou i v jednotlivostech opravenym a rozsirenym vydanim zneni nemeckeho...."
S. 47: " Pripomenuti k vydani druhemu. Kdyz mi byla oznamena potreba druheho vydani...roztouzil jsem se tim vice po ouplnem jeho prepracovani, cim vetsi zdarily se za poslednich desetileti pokroky ve zkoumani a znamosti starozitnosti ceskych vubec... C Praze 18. prosince 1861. Spisovatel."
PALACKY, Frantisek. Dejiny narodu ceskeho. Praha: Odeon, 1968.

S.165-6: "...Podobne jako v muzejnich casopisech vsak Palacky prekracoval v prvnim dile Geschichte von Böhmen stanvisko slechtivkeho zemskeho vlastenectvi tim, ze zduraznoval spolecne narodni dejiny a nerozlucnost statniho svazku Cech a Moravy...."
KORALKA, Jiri. Frantisek Palacky (1798-1876) Zivotopis. Praha: Argo, 1998.

Doporucuji knihu MORAVA, Jiri. Palacky Cech. Rakusan. Evropan. Ostrava:
Sfinga, 1994. , ktera obsahuje udajne i neevidovanou sekundarni bibliografii F. Palackeho (str. 237-8).

V BIDLAS, Miroslav. Bibliografie dila Frantiska Palackeho. Praha: Statni knihovna CR. 1977. Novinky literatury - Historie. Cislo 1-2.  je uvedeno 1.
vyd. Dejin narodu ceskeho v Cechach a v Morave. Praha: J.V.Kalva s pomoci Ceskeho muzea, 1848.  a 2. vyd. 1862.. Podle Lexikon ceske literatury Osobnosti, dila, instituce. Praha: Academia, 2000. vyslo  3.vyd 1876, u prvnich dvou neni primo napsano cislo vydani.

 Narodni knihovna CR zpristupnuje volne na svych webovych strankach www.nkp.cz katalogy a databaze, kde se muzete jeste sam podivat a vybrat si literaturu, ktera by podle Vaseho nazoru mohla byt pro Vasi praci prinosnou (Elektronicky katalog - knihy (NKC) a prip. clankova bibliografie, clanky v ceskych periodikach (ANL).

O zivote Frantiska Palackeho bylo napsano velke mnozstvi knih, jeho dilo bylo hodnoceno mnoha historiky nebo literaty a jejich pohled byl z ruznych uhlu. Pokud chcete zcela jiny pohled na Frantiska Palackeho, nez je bezne vykreslovan, doporucuji knihu HELLMUTH-BRAUNER, Vladimir. Pameti rodu. Praha: H & H, 2000.