František Doskočil, agent CIA

Text dotazu

Vážení, obracím se na Vás s dotazem.
V roce 2000 a později měla v ČR vyjít kniha popisující činnost muže, který pracoval před rokem 1989 pro britskou tajnou službu, krátce před listopadem 1989 byl zatčen, bylo zahájeno jeho trestní stíhání, v roce 1990 mu byla prezidentem Havlem udělena milost údajně s podmínkou, že po dobu deseti let nesmí nic zveřejnit, proto kniha vyšla až v roce 2000 nebo později.
Vím, že těchto informací je dost málo, ale přesto zkouším zda by se u Vás nepodařilo zjistit název knihy, jméno autora, název nakladatelství.

Odpověď

Dobrý den,

podařilo se nám objevit článek v časopise Týden o Františku Doskočilovi, který odpovídá Vašemu popisu. Dostupný na
http://www.tyden.cz/text.asp?rid=5&show=text&tid=13542
Jediné nesrovnalosti s Vašimi informacemi jsou, že pan Doskočil byl zatčen až v únoru 1990 a nepracoval pro britskou tajnou službu, nýbrž pro americkou CIA. Jinak se vše shoduje.
Kniha popisující osudy tohoto muže byla vydaná roku 2004 a je možné si ji absenčně i prezenčně vypůjčit v Národní knihovně ČR. Jedná se o následující
publikaci:
DOSKOČIL,František, ŽÁČEK,Pavel. Průlom : agentem CIA uvnitř komunistické nomenklatury. Olomouc : Votobia, 2004.285 s., xxxii s. obr. příl. : il., portréty, faksim. ; 21 cm. ISBN 80-7220-208-1