František Bakule

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat v jakých publikacích se mohu dozvědět o životě a úspěších Františka Bakule?

Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli pedagoga Františka Bakule (1877-1957), ředitele Jedličkova ústavu, učitele a vychovatele tělesně postižených dětí a vedoucího sboru Bakulovi zpěváčci. Jako příklad můžeme uvést tuto literaturu, která pojednává o jeho životě a díle:

CIPRO, Miroslav. Prameny výchovy: encyklopedický soubor statí o předních pedagogických myslitelích a reformátorech. svazek třetí, IX. a XX. století. 1. vyd. Praha: Cipro, 1991. 600 s.

DURDÍKOVÁ, Lída. Šarkán: psychologické obrázky nejmladšího z Bakulovy družiny. [2. vyd.]. V Praze: Nákladem Bakulovy družiny, 1921. 66 s. Publikace Bakulovy družiny; č. 1.

DURDÍKOVÁ, Lída. Zde se vraždí: případ Bakulův. Praha: Sdružení přátel, 1934. 31, 1 s., obr. příl.

FAUCHER, François. František Bakule: enfant terrible české pedagogiky. Překlad Oldřich Janota. Vyd. 1. Praha: Portál, 1999. 118 s. ISBN 80-7178-305-6.

FILIP, František. Ředitel Bakule a jeho dílo. Brno: [s.n.], 1939. 83 listů.

GREGOR, Vladimír. František Bakule a jeho dětský pěvecký sbor. 1. vyd. Ostrava: Pedagogická fakulta, 1982. 112 s. Spisy Pedagog. fakulty v Ostravě; sv. 47.

PŘÍHODA, Václav. Třicet let Bakulovy práce pokusné. V Praze: E. Leschinger, [1927]. 16 s.

RENOTIÉROVÁ, Marie. Některé významné osobnosti oboru somatopedie v českých zemích: přátelé jedinců s tělesným postižením. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. 132 s. ISBN 978-80-244-1861-2.

Sborník pedagogické fakulty v Ústí nad Labem. Řada pedagogicko-psychologická. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. 191 s. : il.

TITZL, Boris. To byl český učitel: František Bakule, jeho děti a zpěváčci. 1. vyd. Praha: Společnost Františka Bakule, 1998. 243 s. ISBN 80-902518-0-3.

Dokonce i on sám byl autorem několika publikací, byly to např.:

BAKULE, František. Každý ve svém domě. V Praze: Česká grafická Unie, 1941. [24] s. Album strýčka Kastora; [sv.] 4.

BAKULE, František. Naše vodjaniki: Opovedane z škol'noho života. Užhorod: Škol'. otd. civ. upravy Podk. Rusi, 1924. 28 s.