František Antonín Špork (Sporck)

Text dotazu

Prosím o uvedení životopisného díla o F.A Spork, popř. jeho otce Jan Spork ev. díla o areálu Kuks a historie zámku Lysá nad Labem. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc a České národní bibliografii: http://sigma.nkp.cz/cze/cnb jsme dohledali několik knih, jejichž ústředním tématem by měl být hrabě Sporck a areál Kuks.
Pro ukázku vybíráme následující:

* BEZDĚK, František. František Antonín hrabě Sporck a jeho Řád svatého Huberta. Kuks : Řád svatého Huberta, 1998. ISBN 80-238-3664-1.

* HALÍK, Tomáš. Hrabě Antonín František Sporck : hospitál v Kuksu : 7 částí s obrazy. Dvůr Králové n.L. [nad Labem] : [T. Halík], 1908.

* HALÍK, Tomáš. Hrabě František Antonín Sporck a Kuks za jeho doby. Králové Dvůr nad Labem : Odbor Klubu čes. turistů, [1905]

* HILMERA, Jiří. Šporkovská residence v Kuksu. 1. vyd. Praha : Knihkup. KČT, 1948.

*  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 6., Východní Čechy . 1. vyd. Praha : Svoboda, 1989.

Další publikace můžete dohledat ve výše uvedených katalozích.

O zámku v Lysé nad Labem, jak se zdá, dosud samostatná publikace nevyšla.
Historii zámku přibližují některé publikace věnované českým hradům a zámkům
- například:

* SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl desátý, Boleslavsko. 3.vyd. v Argu 1. Praha : Argo, 1997. ISBN 80-85794-84-5.

* VLČEK, Pavel. Encyklopedie českých zámků. 1. vyd. Praha : Libri, 1994. ISBN 80-901579-2-0.

* DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vyd. Praha : Libri, 2000. ISBN 80-7277-003-9 (váz.)
Aj.

Dále by informace o zámku v Lysé mohly obsahovat knihy věnované Lysé nad
Labem:

* OTRUBA, František. Paměti města Lysé n.L. a vesnic okolních. 3. vyd. Lysá n.L. : nákladem Města Lysé nad Labem, 1997. ISBN 80-239-6175-6.

* VOJÁČEK, Josef Václav. Lysá nad Labem : grunty, domky a jejich majitelé. 2. vyd. Lysá nad Labem : Město Lysá nad Labem, 2003. ISBN 80-239-6178-0.

* Mladá Boleslav, Lysá nad Labem, Nové Benátky. Brno : Národohospodářská propagace Čech a Moravy, 1941.