Francouzský jazyk, 15. století, gramatika

Text dotazu

Dobrý den, prosím o pomoc! Potřebuji znát tituly knih (nebo jakékoli jiné zdroje), kde bych dohledala gramatiku francouzštiny 15. století. Jde mi o starý jazyk, nikoli literaturu nebo staré francouzské texty). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, existuje řada knih věnovaných historické mluvnici a vývoji francouzštiny. Většinou ale nikoli v češtině, což vám snad vadit nebude. Některé údaje najdete na webu zde: http://theleme.enc.sorbonne.fr/document19.html .

V našich katalozích jsme našli pár titulů, které by byly v Národní knihovně k dispozici (http://sigma.nkp.cz/F/ - báze NKC).

Zkuste použít klíčová slova:
francouzština dějiny
francouzština vývoj

- a také francouzsky:

historie langue francaise
grammaire historique

apod.

Některé tituly:
*Histoire de la langue française des origines à nos jours. Tome 1, De l'époque latine à la renaissance / Ferdinand Brunot ; bibliographie établie pat Jean Natany ; préf. de la nouvelle éd. par Gerald Antoine. -- 2. tir.. -- Paris : Armand Colin, 1966. -- [B-H], 38, 586 s. ; 24 cm

*Historický vývoj francouzského jazyka : Určeno pro posl. filosof. fak. / Otto Ducháček. -- 2. vyd.. -- Praha : SPN, 1968. -- 189 s. ; 4°

*Nouvelle histoire de la langue française / collectif dirigé par Jacques Chaurand. -- Paris : Seuil, 1999. -- 808 s. : il., mapy ; 24 cm