francouzská křestní jména

Text dotazu

Chtěla jsem se zeptat, zda v české republice vyšla a nebo je součástí fondu některé z knihoven v ČR publikace o francouzských křestních jménech? Něco jako francouzská verze knih typu "Jak se bude jmenovat?" Děkuji

Odpověď

Dobrý den, bohužel jsme nenalezli žádnou publikaci, která by se věnovala významu a původu pouze francouzských osobních jmen (při hledání využity online katalog NKC, Souborný katalog ČR, Česká národní bibliografie, dostupné na http://sigma.nkp.cz/F/ ).

Existují publikace, které se zabývají výslovností cizích-konkrétně i fr.
jmen- a jejich součástí jsou často i rejstříky jmen. Z nich poté můžete uvedená jména dohledat v českých publikacích o významu osobních jmen typu "Jak se bude jmenovat", kterou jste ve svém dotaze již uvedla.

Použitá literatura:
ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině. 4, Francouzská osobní jména. Vyd. 1.. Hradec Králové : Gaudeamus, 2003. 125 s. ISBN 80-7041-869-9

SEKVENT, Karel; ŠLOSAR, Dušan. Jak užívat francouzská vlastní jména ve spisovné češtině : pravopis, výslovnost, skloňování, odvozování, slovníček jmen. Vyd. 1.. Praha : Academia, 2002. 150 s. ISBN 80-200-0989-2

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Vyd. 4., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-1349-0

BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd.. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN